- 07 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8759
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Петър Петров: Държавата абдикира от лечението на тежко болни деца
03 Януари 2025 | 16:30
/КРОСС/ Заради неотпускането от държавата на достатъчно пари за лечение на тежко болни деца, у нас са се утвърдили разнообразни платформи за набиране на средства за лечение на деца, множество местни и национални благотворителни мероприятия за взаимопомощ и други. Все дейности и инициативи, които показват, че държавата липсва, че тя не прави достатъчно за заплащането на лечението на тежко болните деца и българските граждани са принудени да се спасяват сами, ако успеят, като залогът е здравето и живота на нашите деца.
"Верни на политиката ни, че за нас от "Възраждане" най-важни са децата, освен че дарихме първата получена от партията държавна субсидия за финансиране на инвитро-процедури, то след като станахме част от българския парламент, още през 2022 г. по внесено от нас предложение, сумата в бюджета на НЗОК, предвидена за лечение на тежко болни деца бе увеличена с 14 милиона - от 37 до 51 милиона лева", заяви народният представител от "Възраждане" Петър Петров.
След това в проектобюджета на Здравната каса както за 2023 г., така и за 2024 г., внасяни от съответния Министерски съвет, от "Възраждане" отново предлагаха увеличение на заложените тогава от МС за всяка една от двете календарни години, по 72 милиона лева.
"От "Възраждане" продължавахме да считаме, че дори и тази сума е крайно недостатъчна за покриването на лечението на всички нуждаещи се деца и без да си чел годишните отчети на НЗОК", каза още Петров.
Затова и през последните две години от парламентарната група на "Възраждане" продължават да внасят в съответните проектобюджети на Здравната каса предложения за увеличението на залаганите от Министерски съвет средства - 72 милиона лева, с още близо 28 милиона лева за съответната година, за да има достатъчно пари за всички случаи. И така да отпадне ДМС-необходимостта и ходенето по мъките на родителите, търсещи стотици хиляди левове за изцелението на децата си. За съжаление евроатлантическите партии ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, верни на следването на 3% бюджетен дефицит като условие за приемането на еврото чрез орязването на държавните разходи, усърдно гласуваха против тези предложения на "Възраждане" и така и за 2023 и за 2024 г. сумата в НЗОК за лечение на тежко болни деца, по решение на мнозинството в Народното събрание, си остана 72 милиона лева.
"Знаете ли какво е направило само преди месец новото служебно правителство? Отпуснало е допълнителни близо 28 милиона лева на НЗОК за дейностите по заплащането на скъпоструващо лечение на тежко болни деца, защото предвидените вече втора поредна година едни и същи средства - малко над 72 милиона лева, са изразходени още преди края на годината.
Към 13-ти декември изразходваните средства за лечение на деца са били над 84 милиона лева (т.е. с 12 повече от гласуваните от евроатлантическото мнозинство за 2024г.), платени за лечението на общо 1 210 пациенти под 18г. възраст.Посочено е и че с вътрешно преразпределение на средства, на 30.11.2024г. са отпуснати още 14 милиона лева по това перо и че до края на 2024г. за такива дейности ще бъде усвоена цялата сума, която е общо 114 милиона лева.
Министерски съвет, във внесения от него проектобюджет на НЗОК за 2025 г. от 9 милиарда и половина, за дейностите по заплащане на скъпоструващо лечение на деца залага 83 милиона лева.
"При положение, че писмено е потвърдено, че ще бъдат изхарчени 114 милиона за тази година, то дали заложените 83 милиона за следващата ще са достатъчни? А дали ще продължаваме да събираме капачки, да изпращаме ДМС-и и да превеждаме пари по дарителски сметки? Отговорите на тези въпроси са ясни. Не е ясно само, защо много хора не гласуват, за да бъде допускано това", каза още Петров пред граждани.