• 03 Фев 2025 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3393
  •  CHF / BGN 2.0699
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Как космическите пътувания влияят на мозъка

Как космическите пътувания влияят на мозъка

Ново проучване, финансирано от НАСА

Възстановяването отнема три години

/КРОСС/ Проучване, финансирано от НАСА, документира как космическите пътувания влияят върху състоянието на човешкия мозък, съобщи Ройтерс. Астронавтите, които са участвали в мисии до Международната космическа станция (МКС) или с космическите совалки на НАСА в продължение на най-малко шест месеца, са имали значително разширени мозъчни вентрикули, съобщи "Труд бг".

Мозъчните вентрикули са кухини в главния мозък, които съдържат гръбначно-мозъчна течност. Тази безцветна и водниста течност предпазва мозъка от внезапни удари и премахва отпадъчните вещества. Експертите сканираха мозъците на 30 астронавти и установиха, че пълното възстановяване на вентрикулите след такива пътувания отнема три години. Това означава, че този интервал е наложителен между провеждането на по-дългите космически мисии.

Осем от участниците в проучването са били в мисии на космически совалки за около две седмици. Осемнадесет са били на мисии на МКС за около шест месеца, а четирима – за около година. Обемът на мозъчните вентрикули сред астронавтите, учасгтвали в по-кратки мисии, е минимално променен или съвсем същият. Уголемяването се наблюдава при астронавтите след мисии, продължили шест или повече месеца.

Няма обаче разлика в обема между тези, които са прекарали минималните шест месеца в космоса и онези, които са летели в продължение на една година. Фактът, че разширяването не се е влошило след шестте месеца, е добра новина с оглед на бъдещите мисии до Марс, при които е възможно астронавтите да прекарат две години в микрогравитация по време на пътуването.

Условията на микрогравитацията предизвикват и други физиологични ефекти поради намаленото физическо натоварване върху човешкото тяло. Това включва костна и мускулна атрофия, сърдечно-съдови промени, проблеми със системата за баланс във вътрешността на ушите, както и синдром, засягащ очите. Проблем е и повишената опасност от развиване на раково заболяване поради излагането на слънчева радиация, което се превръща в по-опасен фактор, колкото повече астронавтите се отдалечават от Земята.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.