• 13 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7238
  •  GBP / BGN 2.2564
  •  CHF / BGN 2.1140
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

8 ежедневни навика, които увреждат мозъка ни

8 ежедневни навика, които увреждат мозъка ни

/КРОСС/ Нашият мозък е органът в тялото ни, контролиращ най-много неща, а реално ние се грижим най-малко за него.

Той се влияе от невероятно много фактори. Всичко е от значение - храната, която консумираме, навиците, които имаме, начинът, по който го използваме. Дори емоциите, които изпитваме, влияят върху здравето и структурата на мозъка.

Edna.bg представя няколко неща от ежедневието, които много от нас правят, защото така са свикнали, а дори си мислят, че някои от тях са полезни - в дългосрочен план обаче те увреждат мозъка.

Лишаване от закуска

Пропускането на закуската поддържа тялото в състояние на стрес, води до понижаване нивото на кръвната захар, което освен до лош метаболизъм, води и до недостатъчно снабдяване на мозъка с хранителни вещества, което пък става причина за дегенерацията му.

Пушене

Учените твърдят, че част от веществата, съдържащи се в цигарите са токсични и увреждат нашите клетки. Други са канцерогенни. Освен това тютюнопушенето причинява свиване на мозъка и може да доведе до Алцхаймер.

Преяждане

Преяждането причинява втвърдяване на мозъчните артерии, което води до намаляване на умствените сили и влияе върху възможността за концентрация.

Прекалена консумация на захар

Високата консумация на захар забавя усвояването на хранителните вещества и метаболизма, повлиява негативно върху мозъчното развитие и цялостното здраве.

Лишаване от сън

Сънят осигурява почивка на мозъка. Ето защо дългосрочното лишаване от сън ускорява смъртта на мозъчните клетки.

Рядко говорене

Интелектуалните разговори, споделянето на житейски опит, обмяната на информация с близки и приятели стимулира функцията на мозъка и мисленето, повишава концентрацията и влияе добре върху настроението.

Спането с покрита глава

Можете да го намирате за приятно и топло, но спането с покрита глава води до повишено поемане на въглероден диоксид и намален прием на кислород. Кислородът е от жизненоважно значение за функционирането на мозъка и недостатъчното му приемане може да увреди клетките на мозъка.

Замърсеният въздух

Това не спада в графата ваш навик, но дишането на замърсен въздух води до намаляване количеството на кислорода, който достига до мозъка ви, а без кислород мозъкът не може да функционира.

 

 Edna.bg

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.