- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Цончо Ганев: Против сме бюджетен дефицит от 3% в тази тежка икономическа ситуация
21 Ноември 2024 | 17:10
/КРОСС/ Представители на "Възраждане" се срещнаха със служебния министър на финансите и нейния екип, във връзка с идеята за ограничаване на бюджетния дефицит, за да може да се достигне прагът от 3%, необходим за Еврозоната.
"С някои от предложените от Министерство на финансите мерки сме съгласни, по отношение на други сме категорично против. Първото предложение е за еднократно облагане на свръхпечалбите в банковия сектор, което звучи изключително добре, предвид отношение на банковия сектор към българските граждани и завишените такси, спрямо други държави в ЕС и Европа. Опасенията на някои икономически анализатори са, че това, обаче, ще доведе до вдигане на лихвените проценти", заяви пред журналисти Цончо Ганев.
Той допълни още, че от "Възраждане" са изискали официално становище от Асоциацията на банките в България, което все още не им е предоставено. От третата политическа сила се опасяват, че еднократното облагане на банковия сектор може да доведе до автоматично увеличаване на таксите и лихвите по кредитите, за да може секторът да обезпечи средствата, които ще бъдат взети от държавата. Поради тази причина от политическата организация ще изчакат всички фискални разчети и обсъждането в Бюджетна комисия, за да решат дали да подкрепят предложението.
"Втората мярка, която предлагат от МФ е данък върху добива на подземни богатства, като това обхваща само добива на метали, руди и злато. Ние подкрепяме тази мярка и не считаме, че тя трябва да бъде фиксирана единствено по отношение на добива на метали, руди и злато, но и да бъде разширен нейният обхват. Нещо повече - смятаме, че държавата трябва да наложи по-сериозни данъчни рестрикции върху компаниите - концесионери", коментира още Ганев.
Третата предложена мярка е вдигане на акцизните ставки на тютюн и тютюневи изделия, както и увеличаване на акциза на алкохола и алкохолните дестилати, което е коментирано в Комисия по бюджет, но е разчетено да се реализира през 2026 година. От "Възраждане" съобщиха, че не подкрепят подобно нарушаване на вече установените и заявени срокове.
"Подкрепяме следващата предложена мярка - лице, което дължи данъци и акцизи на държавата, които не е изплащало в период от няколко години, при тяхното пълно заплащане, да му бъдат опростени лихвите по съответните задължения. Същото се отнася и за местните задължения към общините. По отношение на мерките за справяне със сивата икономика - някои от тях приемаме и подкрепяме, по отношение на други - имаме обструкции. Към настоящия момент се въздържаме от подкрепа на целия пакет, докато не бъдат обсъдени всички детайли, срокове и критерии и тяхното общо отражение в бюджета", каза още Цончо Ганев.
Друга мярка е да остане старият праг за регистрация на ДДС 100 000 лева и да не се приема от 1-ви януари новият от 166 000 лева.
"Това за нас е изключително лоша мярка, която ще засегне много фирми и ние сме категорично против това. По този начин ще бъде натоварен малкият и семеен бизнес. Против сме и вдигането на данъчната ставка за ресторантьорския бизнес на 20%, но за сметка на това, призоваваме НАП сериозно да ревизора този бранш. Не вдигането на данъка е решение, а засиленият и строг контрол. Следващата стъпка, по отношение, на която сме категорично против е да се вдигне данъка на хляба и брашното. Нашето виждане е диаметрално противоположно - считаме, че малката потребителска кошница трябва да бъде с намалена данъчна ставка, защото тя включва продукти от първа необходимост", отбеляза още Ганев.
От "Възраждане" са против българския данъкоплатец да става заложник на така желания дефицит от 3%, необходим за Еврозоната. Оформящата се ситуация на орязване на социалните придобивки от 1 януари е отново на дневен ред, отново само и единствено, заради Еврозоната. Потърпевши ще бъдат служителите в МО, МВР и университетите.
"Ние сме категорично против бюджетен дефицит от 3% в тази тежка икономическа ситуация - спад на производство, спад на износ и стотици хиляди работещи бедни в България", допълни в заключение Цончо Ганев.