• 18 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7217
  •  GBP / BGN 2.2776
  •  CHF / BGN 2.1051
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Защо стотици тежкоболни хора все още чакат трансплантации и доколко ефективна е информационната кампания за насърчаване на донорството?

Защо стотици тежкоболни хора все още чакат трансплантации и доколко ефективна е информационната кампания за насърчаване на донорството?

/КРОСС/ Как държавата подкрепя донорството - темата е в центъра на обществената дискусия през последните дни, след като стана известно, че са похарчени половин милион за информационна кампания със спорни резултати.

Известното за тази кампания - пари са давани без да са провеждани задължителните обществени поръчки, а след проверка здравният министър Силви Кирилов предаде Медицинския надзор на финансовата инспекция.

Пациентски организации поискаха оставката на шефката на надзора Иванка Динева, а болници и лекарски организации застанаха зад нея.

Преди броени дни беше представено проучване на социологическа агенция „Тренд" по поръчка на Изпълнителна агенция „Медицински надзор".

62% одобряват донорството на органи срещу близо 20%, които не го одобряват, сочат данните от проучването. Въпреки позитивната нагласа, едва 40% от анкетираните посочват, че биха станали донори.

Броят на извършените трансплантации у нас обаче остава нисък и недостатъчен, за да отговори на нуждите на пациентите. Едва 40% от анкетираните посочват, че биха станали донори.

В националната програма за насърчаване на донорството 2024-2028 г. за 2024 г. са планирани общо 1 800 000 лв.:

Информационна кампания - 900 000 лв.

Обучения - 630 000 лв.

Други дейности - 270 000 лв.

Средствата бяха отпуснати по-късно и по информация на OFFNews, поискана по Закона за достъп до обществена информация, за информационната кампания са изхарчени близо половината - около 460 000 лв., за обучение на специалисти - почти 600 000 лв.

Пациентските организации повдигнаха въпроса за целесъобразността на изразходването на средствата. Те поискаха оставката на директора на Медицинския надзор Иванка Динева.

„След разпореждане на министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, одитният доклад от проверката в ИА „Медицински надзор" е изпратен на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). След получаване на становище от АДФИ и при необходимост, ще бъдат предприети последващи действия", гласи позицията на Министерството на здравеопазването до bTV.

„Нямаме притеснения относно дейността на Агенцията, но с оглед на недопускане на влияние или вмешателство в работата на проверяващите, ще изчакаме да излязат резултатите от проверките. Информираме Ви, че на 22 април сме поканили на работна среща всички неправителствени организации, свързани с дейностите по донорство и трансплантации, както и лекарите от трансплантационните центрове и координаторите, с които ще се срещнем на 23 април", е позицията на Медицинския надзор.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.