- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Омбудсманът Диана Ковачева поиска спешни мерки за борба с домашното насилие
16 Април 2020 | 08:00
/КРОСС/ Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до правосъдното министерство във връзка с проекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие.
В становището си, разработено съвместно с неправителствени организации, омбудсманът подкрепя конкретни предложения в законопроекта, например за изменение на едномесечния срок за подаване на молба за заповед за защита от акта на домашно насилие. Аргументът е, че при много от случаите жените-жертви на насилие у дома, пропускат този твърде кратък за тях срок, което препятства тяхната адекватна защита.
Друг акцент в становището на омбудсмана, засегнат и във видеото по темата във фейсбука й, е липсата на кризисни центрове за подкрепа на жертвите.
Видеото тук: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1297683267109652&id=10000603972120
„Въпросът с домашното насилие е от ключово значение, особено в момента на извънредното положение, в което се намираме, повечето хора са затворени в домовете си. За съжаление, статистиката показва, че домашното насилие нараства, при положение, че и без тази екстремност на ситуацията, у нас тя е много висока - през изминалата година средно по две жени на месец са изгубили живота си в резултат на брутална проява от страна на партньора си. Затова смятам, че особено сега трябва да бъдат предложени адекватни мерки за подкрепа. В това число са и кризисните центрове, в които жертвите могат да потърсят закрила. За съжаление, техният брой е далеч под необходимия минимум за страната - 28, а в София е само един, с осем легла", казва доц. Ковачева.
В становището си тя изрично подчертава, че са необходими и други нормативни изменения в посока премахване на изискването за системност в дефиницията за престъпления, извършени в условията на домашно насилие в Наказателния кодекс, включително изрично криминализиране на брачното изнасилване и криминализиране на всички форми на икономическо и психическо домашно насилие.
„В момента, за да бъде наказан един насилник по-тежко, трябва да има поне три регистрирани акта на насилие срещу партньорката му. Това не винаги е възможно, защото понякога насилието може още от първия път да отнеме живота на жената или да доведе до нейното осакатяване", казва омбудсманът.
Становището тук: https://www.ombudsman.bg/news/5331