• 03 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8105
  •  GBP / BGN 2.3436
  •  CHF / BGN 2.0495
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Политиките за опазване на живите наследства са ключови за успешния културен туризъм у нас

Политиките за опазване на живите наследства са ключови за успешния културен туризъм у нас

/КРОСС/ 

България може да развива успешен културен туризъм, единствено ако съумее да опази живите си наследства. Те са важен фактор за утвърждаването на идентичността на страната и правилните политики днес са ключови за бъдещия ѝ културен облик. Това бе едно от заключенията, около които се обединиха участниците във форума „Живите наследства: между политика и идентичност", организирано от Регионален Център София - ЮНЕСКО. 

В дискусията взеха участие изпълнителният директор на Регионалния Център д-р Ирена Тодорова, доц. Ирена Бокова, главен редактор на сп. „Живи наследства", проф. Николай Ненов, директор на РИМ - Русе, зам.-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов, историците доц. Михаил Груев и доц. Живко Лефтеров, политологът д-р Димитър Ганев. Гост на форума бе и зам.-министърът на културата Калин Вельов. Министърът на туризма Мирослав Боршош отправи поздравителен адрес по повод събитието. 

„Културата у нас трябва да бъде в обществения фокус и интерес постоянно, не само в контекста на конфликти. Необходим е позитивен и конструктивен диалог за нейното опазване и предаване през поколенията, както и ефективни политики. Регионалният Център винаги се е стремял да извежда на преден план основните предизвикателства в сферата. Това е и причината да организираме този форум - да разгледаме културните въпроси през призмата на политиката, историята, археологията, и по този начин да насочим общественото внимание към важността им", коментира Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионален Център София - ЮНЕСКО и инициатор на форума. 

Акцентът на събитието бе върху живите наследства като част от съвременния начин на живот, тяхната интерпретация и политическа употреба, тяхното възприемане и съпреживяване на локално, регионално и международно ниво. Участниците дебатираха въпросите за предизвикателствата и потребността от живи традиции.

Участниците в дискусията обсъдиха още ролята на нематериалното културно наследство за съхраняването на идентичността на общностите и го определиха като ключово за тяхната устойчивост. Те поставиха като фокус в дебата изменчивостта и адаптирането на традициите като инструмент за тяхното оцеляване. 

Събитието се организира по повод новия брой на списание „Живи наследства" на Регионален Център София - ЮНЕСКО. Акцент в изданието тази година са културните политики в част от страните членки на Центъра - Република Молдова, Словения и Турция, както и реакцията на държавите на климатичните промени като фактор за изменение на живите наследства. 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.