- 22 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
БАН чества 155 години от създаването си
11 Октомври 2024 | 14:47
/КРОСС/ Българската академия на науките ще отбележи 155 години от създаването си с тържествено събрание и концерт в Софийската опера и балет. Тържеството ще се състои на 12 октомври от 18:00 часа (вход с покани).
Официален гост на тържеството е президентът Румен Радев, който ще направи приветствие. Поканени да присъстват на празника са представители на Министерския съвет, Народното събрание, дипломатическия корпус, местната власт, академичната общност, чуждестранни академии, международни партньорски организации и др.
За първи път ще бъде връчена „Голямата награда за наука на БАН". Конкурсът за наградата се организира от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК). „Голямата награда за наука" се присъжда на учен от българска научна организация или висше училище за изключителни постижения в областта на науката, получили високо международно признание.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски ще произнесе празнично слово.
Българската академия на науките е правоприемник на Българското книжовно дружество, учредено на 12 октомври 1869 г. в румънския град Браила. Неговата цел, залегнала в първия му устав, е да разпространява просвещението сред българите, да усъвършенства българския език и да изучава българската история и бит, да бъде научен център и да установява контакти с подобните научни центрове в чужбина. Повече за създаването на БАН
Днес Българската академия на науките заема достойно място в научноизследователското пространство у нас и в чужбина, активно утвърждава и популяризира българската култура. Със своите фундаментални и научноприложни постижения и резултати, многообхватна и висока експертиза учените от БАН подпомагат обществото и икономиката на страната, държавните и местните институции, допринасят за повишаване качеството на образованието и качеството на живота, участват в преодоляването на кризи и предизвикателства. Учените от научните звена на БАН разказват за своята работа - видеата вижте ТУК