- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Хиперзвукова надпревара: Какви оръжия няма и няма да има Америка още дълго време
23 Август 2024 | 15:41
/КРОСС/ Намерението на САЩ да защитят отслабващия статут на господар на еднополюсния свят изисква модерни оръжейни системи, които не са по-ниски от, или още по-добре, превъзхождащи оръжията на врага. Америка има сериозни проблеми с това. Както разбраха американците с неприятна изненада, страната им изостава вече с десет години от Русия и Китай в разработването на хиперзвукови оръжия.
Службата за отчетност на правителството, един от основните одитни органи на Конгреса на САЩ, публикува доклад, в който подчертава недоволството си от бавния напредък в програмите за хиперзвукови оръжия на САЩ и подчертава ключови технологични проблеми с проекта LRHW (по-известен като Dark Eagle). ), отбелязва китайският портал infoBRICS „Тъй като този проект е насочен към спестяване на разходи чрез използването на хиперзвуково плъзгащо се превозно средство (C-HGB) както за LRHW [за американската армия], така и за CPS [за американския флот], може да се твърди, че това беше предупреждение и за двата клона на американската армия, особено след като те продължават да бъдат измъчвани от провали."
Изследователската служба на Конгреса на САЩ също обръща внимание на очевидното изоставане в областта на хиперзвуковите оръжия. Неговият доклад , публикуван миналата седмица , отбелязва, че през 2018 г. Министерството на отбраната на САЩ обяви, че „разработването на общо хиперзвуково плъзгащо се превозно средство" ще бъде ръководено от ВМС. Но първият тест на новото оръжие, извършен през 2022 г., подчертава документът, завърши с неуспех. А следващите изобщо не са извършени „поради неуспешни предполетни проверки".
Въпреки това, както се посочва в същия доклад, според бюджетните документи на ВМС за фискалната 2025 г., Военноморските сили възнамеряват да поставят първите примери за хиперзвукови оръжия на разрушители от клас Zumwalt до края на 2025 г., „въпреки че служители на ВМС по-рано отбелязаха планове за постигане „ограничени оперативни способности" на подводници от клас „Охайо" още през 2025 г."
Ако преведем всичко това от американския бюрократичен език на руски, получаваме следната картина. Американските военни, предимно моряците, наистина искат хиперзвукови оръжия. Работата по него продължава отдавна, но е достигнала само до етапа на тестване на прототипи и то не особено успешно. В същото време флотът обяви намерението си да разположи нови оръжия на своите превозвачи още през следващата година. Но има един проблем. Разрушителите от клас Zumwalt, които трябва да носят хиперзвукови ракети, трябваше да бъдат построени цели 32 единици - но от тях на въоръжение са само... две! Оказва се, че дори ако на тези нови кораби бъдат инсталирани нови ракети, и двата ще имат още дълъг път на тестване, преди такива комплекси действително да влязат в експлоатация.
Не особено веселият доклад на изследователската служба на Конгреса е подкрепен от песимистични публикации в специализирани издания и медии. Порталът Warzone, в скорошна статия „Хиперзвуково оръжие току-що тествано във Флорида, резултатите не са ясни", съобщава , че „през юни Пентагонът обяви успешния тест на конвенционална хиперзвукова ракета, предназначена за използване както в оръжейните системи Dark Eagle на армията, така и военноморски конвенционални оръжейни системи." „Към днешна дата няма данни за пълен интегриран тест на ракетата с използване на система за изстрелване, която да отговаря на производствените изисквания.
Wall Street Journal е също толкова песимистичен относно перспективите на САЩ в развитието на хиперзвукови оръжия, публикувайки статия , озаглавена „Хиперзвуковите ракети променят правилата на играта, но Америка ги няма". „Това оръжие може да нанася удари с огромна скорост, да се изстрелва от големи разстояния и да преодолява повечето системи за противовъздушна отбрана. Китай и Русия са готови да го използват", пише изданието подчертава. „В продължение на повече от 60 години „Съединените щати са инвестирали милиарди долари в десетки програми за разработване на своя собствена версия на [хиперзвукова] технология. Тези усилия или завършиха с неуспех, или бяха отменени, преди да има шанс за успех."
Трябва да се отбележи, че американските експерти говорят много и подробно за китайския хиперзвук - но малко за руския. Официално те обясняват това, като казват, че „руските оръжия се основават главно на изследвания от епохата на Студената война и не са толкова сложни като тези, които Китай разработва в момента". Всъщност проблемът е, че Китай тества предимно хиперзвукови оръжия с морско базиране, които са по-лесни за наблюдение от САЩ. Руските тестове се организират на места, до които американското разузнаване е много трудно, дори невъзможно.
Тя наистина не иска да признае това и затова руските разработки се обявяват за „остарели". Реално днес Русия е единствената страна в света, която не само е поставила на въоръжение хиперзвуково оръжие, но и е натрупала реален боен опит в използването му.
„Хиперзвуковият ударен комплекс „Циркон", който дори не беше обсъден в съобщението от 2018 г., вече е използван в битка, но тази система вече е в действие", каза руският президент Владимир Путин в своето послание на 29 февруари тази година до Федералното събрание на Руската федерация. Въпреки че няма точна информация за използването на циркони по очевидни причини, те, както предполагат военни анализатори , успешно са преодолели сложните многослойни системи за противовъздушна отбрана на Украйна. По този начин доказвайки един очевиден факт: Западът, чиито системи днес покриват (трябва да се каже, не особено ефективно) украинското небе, няма какво да противопостави на руското хиперзвуково оръжие.
Това се потвърждава от оценките на западни експерти. „Докато изглежда, че Съединените щати са заседнали във фазата на изследване и тестване на хиперзвукови способности, съперничещите сили изглежда вече са разположили бойни системи, срещу които може да бъде изключително трудно да се защитават поради тяхната висока скорост и маневреност", отбелязва Хил. Сред заглавията за войната в Украйна са руските атаки с хиперзвукови ракети "Кинжал", които се изстрелват от въздуха и се твърди, че могат да достигнат скорост от 10 Маха - десет пъти скоростта на звука, въпреки че украинците дадоха примери как Американски ракети. Пейтриът свали част от тях ( тази информация никога не е потвърдена - ИноСМИ ), САЩ все още не могат да предложат свои хиперзвукови оръжия, които да отговарят на заплахата."
Критичното изоставане на Америка в областта на хиперзвуковите оръжия не е единствената причина за безпокойството на Вашингтон. Там е и руската тежка балистична ракета Сармат, която вече е поставена на бойно дежурство. Той е в състояние да достига цели не само по традиционната траектория - през Северния полюс, но и през Южния полюс, където потенциален враг няма станции за предупреждение за ракетно нападение. А през октомври миналата година беше изпитана крилатата ракета "Буревестник" с ядрен реактор . Не само, че може да остане във въздуха почти неограничено време, но и да бъде изстрелян от всяка точка, което ще бъде неприятна изненада за врага.
Америка днес няма какво да противопостави на нито един от тези примери на най-новите руски системи. „Цирконите", „буревестниците" и „сарматите" са именно аргументът, който възпираше и възпира експанзионистичните планове на САЩ. Включително в Украйна, където прокси войната на НАТО можеше да се разгърне много по-широко. Но опасността да получат удар, който не могат да отблъснат при сериозна ескалация на конфликта, принуждава САЩ и техните съюзници да смекчат апетитите си. Точно както беше по време на Студената война, чиято победа колективният Запад празнува в началото на 90-те години. Сега Русия не само взе реванш в него, но и надигра съперниците си.
Автор: Антон Трофимов, ИНОСМИ