- 30 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8727
- GBP / BGN 2.3578
- CHF / BGN 2.0730
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ-9“ обсъдиха укрепването на отбраната на Източния фланг на Алианса
18 Септември 2024 | 19:11
/КРОСС/ Министърът на отбраната на Република България Атанас Запрянов участва днес, 18 септември, в срещата на министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ-9" (Б-9) в Букурещ, Румъния. На форума присъстваха и представители на САЩ.
Във фокуса на дискусиите бяха регионалната среда за сигурност и влиянието ѝ върху евроатлантическата сигурност, както и перспективите след срещата на върха във Вашингтон по отношение на отбраната на Източния фланг на Алианса и гарантирането на колективната готовност и устойчивост срещу потенциални заплахи.
Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на Източния фланг на Алианса в светлината на руската агресия в Украйна и отбелязаха, че засилването на устойчивостта на най-уязвимите партньори на Алианса е съществено за сигурността на цялата евроатлантическа зона. Съюзниците подчертаха, че форматът „Букурещ-9" остава основен формат за сътрудничество в областта на регионалната сигурност, подпомагайки диалога и взаимодействието между страните. С оглед на фундаменталните промени в средата за сигурност и повишаващите се заплахи и предизвикателства, те изтъкнаха, че засиленото сътрудничество е от първостепенно значение за гарантиране на сигурността и стабилността.
По време на своите изказвания в рамките на срещата на министрите на отбраната от формата „Букурещ-9" министър Запрянов се придържаше към приетите национални позиции. В началото на срещата министърът на отбраната отбеляза, че спешното предоставяне на необходимата помощ на Украйна е от съществено значение за подпомагане на страната да надделее в тази брутална война срещу нейния суверенитет, териториална цялост и население. В този аспект той подчерта важността на своевременното изпълнение на всички решения, взети на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, включително механизмът за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и обучението на украинските въоръжени сили от страна на НАТО (NSATU).
Беше подчертано, че България продължава да оказва подкрепа на Украйна в рамките на НАТО, ЕС, ООН, на двустранна и многостранна основа в съответствие с решенията на Народното събрание. Той посочи още ключовата роля на партньорствата за повишаване на стабилността и укрепване на сигурността, като обърна внимание на важността на засилването на политическия диалог и практическото сътрудничество с най-уязвимите партньори - Република Молдова, Грузия и Босна и Херцеговина.
Министърът на отбраната наблегна върху необходимостта от засилване на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и повишаване на устойчивостта срещу зловредно влияние, включително в регионите от стратегическо значение - Западни Балкани и Черноморския регион. Той запозна участниците с предприетите действия и усилията за укрепване на Източния фланг на Алианса и постигане на изпълнимост на регионалните планове. Отбеляза и напредъка по създаването на Многонационален дивизионен щаб на наша територия. В допълнение той обяви, че през август Народното събрание на Република България е ратифицирало Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на Щаб на регионалното компонентно командване на специалните операции (HQR-SOCC).
По отношение на справянето с хибридните заплахи и действия, министърът на отбраната обърна внимание на необходимостта от полагане на усилия за изграждането на устойчивост на ниво институции и общество, както и на важността на проактивните действия в областта. В тази връзка той сподели, че приоритет за Министерството на отбраната е изграждането на способности за противодействие на руските хибридни действия с фокус върху дезинформацията и за провеждане на ефективна стратегическа комуникация с обществото. Той посочи, че Министерство на отбраната развива информационната си политика, насърчава междуинституционалното сътрудничество, както и инициира създаването на Стратегия по Стратегически комуникации и изграждане на съответните структури.
В рамките на форума министър Запрянов проведе регулярна двустранна политическа консултация с министъра на националната отбрана на Румъния Ангел Тилвар, която е дългогодишна практика на двете страни. Те обсъдиха теми от взаимен интерес, сред които обстановката по сигурността в Черноморския регион, помощта за Украйна, изграждането на хармонизирани коридори за военна мобилност в Източния фланг на Алианса и изграждането на Щаба на регионалното компонентно командване на специалните операции. Двамата министри оцениха високо двустранните военни отношения и дадоха насоки за по-нататъшното им задълбочаване.