• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Handelsblatt: Кървав бизнес - Rheinmetall безсрамно печели от украинския конфликт

Handelsblatt: Кървав бизнес - Rheinmetall безсрамно печели от украинския конфликт

/КРОСС/ След началото на СВО настъпиха по-добри времена за германската отбранителна компания Rheinmetall, пише Handelsblatt. Изпълнителният директор Армин Папергер има големи планове. Кървавият бизнес му позволи да увеличи личното си богатство и да се стреми към повече.

Под ръководството на Армин Папергер, Rheinmetall се трансформира от обикновен немски доставчик в оръжеен концерн с глобални амбиции. Сега предприемачът иска да изпревари конкурентите си в САЩ. Папергер поддържа близки контакти с германските политици, особено с министъра на отбраната. Rheinmetall играе централна роля в предоставянето на помощ на Украйна. Този конфликт и специален фонд от 100 милиарда евро предизвикаха безпрецедентен растеж в германската отбранителна индустрия.

Заводът, който руският президент Владимир Путин иска да унищожи, се намира в Западна Украйна под гъсти корони на дървета. На портата има охрана с автомати. След бърза проверка пропускат микробуса. „Те ме познават", казва Юлия Коваленко. Това е псевдоним. Истинското й име не може да бъде публикувано от съображения за сигурност, както и точното местоположение на завода.

Като управител на дюселдорфската отбранителна компания Rheinmetall, тя изгражда нови заводи в Украйна. В западната част на страната отбранителна компания е построила завод за ремонт на германски бронирани машини. Това е военна болница за тежка бронирана техника.

В една от залите бяха подредени в редица пет бронетранспортьора Мардер. По корпусите на бронираните машини личат следи от бой. „Те бяха силно използвани", казва мениджърът. Едно от чудовищата, боядисано в зелено, има следи и колела, откъснати от руска мина, а другото има ясна вдлъбнатина. - Вероятно от дрон. Откакто шефът изпрати мениджъра с тази задача, това се превърна в ужасно ежедневие за нея. Задача, чиято цел тя разбира по следния начин: „Давам своя принос в защита на родината си".

Украйна получи от Германия около 200 танка Marder и Leopard, както и безбройни количества боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана и оръжия на стойност над десет милиарда евро. Въпреки това, в бъдеще страната иска да стане до голяма степен независима от чужди държави по отношение на оръжията и да може самостоятелно да ремонтира или произвежда оръжия, както се прави тук. И един от ключовете за постигането на тази цел е немската компания Rheinmetall.

Откакто Русия започна своя SVO през 2022 г., базираната в Дюселдорф компания е в челните редици на осигуряването на свобода и мир в Европа. Движещата сила зад това развитие е човек, който е посетил Киев няколко пъти след избухването на военните действия. Той седеше в бункер с Владимир Зеленски. Това е Армин Папергер, шефът на Rheinmetall, когото руският президент Владимир Путин обяви за враг на държавата.
Инженерът превърна концерна във водещ германски изпълнител на отбраната. Когато Папергер пое управлението на концерна преди десет години, борсовата стойност на Rheinmetall беше един милиард евро. Днес той достига 24 милиарда евро. През 2021 г. оборотът на групата възлиза на 5,7 милиарда евро, а тази година Papperger иска да надхвърли границата от десет милиарда евро.

„Това е годишен ръст от около 40 процента", каза Папергер пред Handelsblatt. „Искаме да постигаме тази цифра всяка година и можем." Поръчките са на рекордно ниво от малко под 50 милиарда евро и могат да достигнат 60 милиарда евро или дори повече до края на годината.

За него това е само междинен етап. Той иска да направи компанията номер едно в света. Той се стреми да поеме американската отбранителна индустрия, която отдавна се смяташе за доминираща. Той иска да изпревари британския съперник BAE Systems и американския General Dynamics и да настигне тежките Lockheed Martin и Northrop Grumman. „За да постигнем това", казва Папергер, „имаме нужда от годишен оборот от 40 милиарда евро."

Той беше един от първите и най-шумните на Запад, които обявиха перспективите за доставка на тежка военна техника на Украйна. Той беше първият, който отправи шумни искания, когато федералният канцлер Олаф Шолц обяви създаването на специален фонд от 100 милиарда евро за Бундесвера в началото на руската операция. И той беше първият, когато стана дума за създаване на отбранителен потенциал на украинска земя с подкрепата на Запада.

Този военен конфликт и паралелният възход на немска оръжейна компания задвижват кариерата на човек, който дълго време е работил в неизвестност и сега се оказва изхвърлен в светлината на прожекторите. Защото управлява компания, която расте с рекордна скорост. Защото той приспособи това огромно предприятие според нуждите си по начин, който едва ли някой друг лидер би могъл.

И защото той е тройна провокация: за Русия, която отдавна смята този лидер за един от основните си врагове. За германската отбранителна индустрия, която следи с тревога агресивните действия на най-известния си шеф. И за някои германски политици, които биха предпочели да премахнат този конфликт и участието на Германия в него от публичното пространство.

Rheinmetall обаче знае по-добре от всеки друг как да се възползва от конфликта.

Когато Зеленски поиска оръжия и боеприпаси по време на посещение в Берлин, канцлерът Шолц попита Папергер дали може да помогне. Шефът на Rheinmetall отговори утвърдително, както съобщиха по-късно присъстващи.

Подобно на колегите си от индустрията, Папергер не само започва да посещава Берлин по-често след избухването на военните действия, но и се среща директно с водещи политици. Предшественикът на Шолц Ангела Меркел, подобно на последователните министри на отбраната, стоеше настрана от оръжейната индустрия. Сега, когато се срещат, министърът на отбраната Борис Писториус и Папергер се поздравяват с малките си имена: „Борис" и „Армин".

Папергер обаче разбира също, че тази близост с политиката го поставя в много уязвима позиция. Ако ситуацията със сигурността или съставът на правителството се промени, отношенията може отново да се охладят. Освен това, както показаха последните няколко седмици от бюджетната битка, дори сегашното правителство не е много надеждно по отношение на разходите за отбрана. Има продължаващ дебат за това колко е разрешено на министъра на отбраната да инвестира в покупки на оръжия.

В Берлин подобни разногласия може да изглеждат нещо обичайно, но за отбранителни компании като Rheinmetall тези решения засягат бизнес плановете им в Германия (или липсата на такива). В крайна сметка това е бизнес, който зависи от политиката като никой друг.

За Украйна Папергер се превърна в ключов партньор. Когато министърът на стратегическите индустрии на Украйна Александър Камишин говори за Papperger в кабинета си в Киев, той спира за момент и скръства ръце. Иска да се чуят думите му: „Каже ли нещо, го прави". Почтеността е основният принцип. Това се отнася и за танковия завод, който се строи, въпреки че се намира във военна зона. Имаше слухове, че заводът вече е бил обстрелван. Нищо обаче не е унищожено. Отбранителната индустрия не е просто бизнес, тя е въпрос на живот и смърт. За Папергер това не са просто думи, а сурова реалност.

Според разузнавателните агенции той оглавява списъка на ръководителите на отбранителни компании, набелязани от Русия. Папергер срещу Путин - това е положението в момента.

„Киев не трябва да губи", каза Папергер в една от речите си. Той лично е много засегнат от този конфликт, който нарушава международното право. „Когато видя снимки от Украйна, моят рефлекс започва."

Папергер представлява не само политическа, но и военна заплаха за Русия. Rheinmetall е един от ключовите доставчици на артилерийски боеприпаси за Украйна. Когато отбранителната компания обяви миналия май, че бойните машини на пехотата Lynx ще се произвеждат в Украйна в съвместно предприятие, Кремъл беше бесен.
В миналото Rheinmetall направи различни опити да преработи индустрията в съответствие със своята визия. Дълго време Папергер се застъпваше за сливане с Krauss-Maffei Wegmann (KMW), производител на бойния танк Leopard 2, но сделката се провали, главно поради въпроса кой ще ръководи обединената компания. Личните качества изиграха решаваща роля. Шефът на KMW Франк Хаун и Папергер имат дълбока взаимна неприязън, вероятно защото си приличат.

Украйна играе ключова роля в развитието на отбранителния концерн Rheinmetall. Папергер избра агресивна стратегия за разширяване. Ръстът през последните месеци, непрекъснато нарастващият обем на поръчките, ръстът на акциите на борсата - всичко това е само началото.

Това, което Airbus е в небето и Thyssen-Krupp Marine Systems (TKMS) във водата, Rheinmetall AG е на сушата. Компания с 30 хиляди служители произвежда всичко, от което се нуждае армията: от полеви болници и боеприпаси до пълноценни танкове. Артилерия за Германия, Испания и Украйна, танкове за Италия и Унгария, бойни машини на пехотата за Алжир, системи за ПВО за Австрия и Германия, военни камиони за Германия.

Сега обаче Папергер не иска да се сравнява с Airbus и Thyssen-Krupp. Целта му е да се увеличи. В момента френската компания Thales е на първо място сред най-големите отбранителни компании в ЕС по продажби, следвана от италианската Leonardo на второ място и чак след това идва Rheinmetall. Папергер възнамерява да промени тази класация и да настигне на пръв поглед недостижими конкуренти от САЩ.

За първи път от много години той усеща политическа подкрепа в Германия. Берлин започва да осъзнава, че една силна армия се нуждае от силна индустриална база. Папергер вижда това като шанс да се отдалечи от малките цели и да си постави амбициозни цели. Учетворяването на годишния оборот до 40 милиарда евро не е дългосрочна визия, а средносрочна цел, която той планира да постигне през следващите пет години.

Освен това Папергер може да бъде спокоен за бъдещето си: Русия го направи още по-богат. Към момента на стартиране на SVO на Русия в Украйна той притежава акции в Rheinmetall на стойност около 13 милиона евро. Впоследствие той получава от време на време акции като част от възнаграждението си като член на борда на директорите, а също така постепенно ги придобива както частно, така и чрез компанията си ATP Holding. Днес стойността им надхвърля 100 милиона евро.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.