• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Марио Русинов: Промяната на ИК не е панацея за всички изборни проблеми

Марио Русинов: Промяната на ИК не е панацея за всички изборни проблеми

/КРОСС/ Промяната на Изборния кодекс (ИК) не е панацея за всички изборни проблеми. 

Това каза пред БНР политологът Марио Русинов от Обединението за честни избори (ОЧИ), като изтъкна, че след проверките на вещите лица по конституционното дела за вота на 27-и октомври 2024 г. може да се направи заключението, че тези избори не са били по-нечестни спрямо предходни избори. 

"В момента има заявен ентусиазъм от партиите за пореден път да прекрояват ИК. Радикално да се промени, като се промени технологията на броене - дали с преброителни центрове, или със скенери, или пък ще става дума за смесен подход. Пак се преосмисля каква да е ролята на машината, тъй като в момента е обезсмислена концепцията за машината - тя е принтер. Това, което можем да видим от предложенията, е, че няма никаква оценка на въздействието. Партиите предлагат едни неща, за които няма много ясна концепция как ще се въведат, защо се въвеждат, колко големи са проблемите, които се опитват да решат с тази промяна в ИК. Опасението ми е, че каквото и да се случи, законодателната промяна не може да е панацея за всички изборни проблеми", коментира той и даде пример с нарушенията, доказани от графологичната експертиза:

"Това са неща, които се случват в изборния ден. Което означава, че ако вкараме преброителни центрове, ние ще решим проблема с неточностите, които са установени при преброяването, но такъв тип манипулации няма да можем да ги спрем. Същото е със скенерите за лични карти - установяваме, че някой гласува вместо друг, но не знаем точно колко гласове са подадени по този начин. Така може да се инвестира в една технология за скенери, а да се окаже, че проблемът е само в 200 секции в страната, което може да се превентира с полицейско присъствие пред избирателните секции и с много по-активни и добре обучени членове на секционни избирателни комисии. Т.е. предлагат се някакви неща и не се знае защо, което е голям проблем". 

Говорейки за изборни секции, ние сме набелязали една уязвимост в изборния процес, това не значи, че целият изборен процес е опорочен, подчерта Русинов.

"Никой не може да предпази честността на изборите от партиите, които са основните, имащи интерес от това. Ако имат едни добре подготвени хора на терен, няма как да се случва надписване. Ако един представител на партия иска да надписва бюлетини, друг, който е от друга партия, да го спре. А това не се случва. В малки общини се наблюдават случаи на членове на секции, които са роднини или са зависими от кмета. А това, че са излъчени от квотата на някоя партия, не означава, че са там, за да защитават интересите на конкретната партия".

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.