-
02 Май 2025 |
USD / BGN 1.7197
GBP / BGN 2.2961
CHF / BGN 2.0831
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Св. Синод: Като православни християни не можем да бъдем безучастни към случващото се в Газа

17 Декември 2024 | 17:43

/КРОСС/ В рамките на една седмица Българската православна църква - Българска патриаршия излезе с две обръщения, свързани с военните действия в Близкия Изток. След като в понеделник Българският патриарх Даниил разговаря с Антиохийския патриарх Йоан по телефона, беше публикувано и негово писмо до патриарх Йоан, в което се изказва загриженост за съдбата на християните в Ливан и Сирия. Повод е падането на режима на Асад и завземането на властта от ислямистки бунтовници.
Вчера беше публикувано Обръщение от името на Св. Синод до Йерусалимския патриарх Теофил Трети и до Св. Синод на Йерусалимската патриаршия заради продължаващата война в ивицата Газа.
Като причина за обръщението българските митрополити посочват православната си християнска съвест, която не им позволява да са безучастни: „Като православни християни ние не можем да бъдем безразлични и безучастни. Днес хиляди наши братя и сестри са поставени в нечовешки условия в ивицата Газа", се казва в текста. В обръщението се изразява съчувствие към „свещения клир и многострадалното паство на „Майката на Църквите" - св. Сионска църква".
„От старозаветно време до днес Светите земи са обитавани от множество народности с най-различна култура, религия, обичаи и традиции. До ден-днешен земите на днешен Израел, както и на цялата историческа област Палестина представляват мултикултурна мозайка, в която като разноцветни камъчета са вградени хиляди семейства на християни, юдеи и мюсюлмани. Условие за мирното съвместно съществуване на тези народности и култури е било зачитането на другия, на неговата свобода и права на живот и вероизповед. За наше огромно съжаление днес ние сме свидетели на ненавист, която води до противоборства и взаимно унищожение по Светите земи. Тези процеси, които започват най-вече след края на Втората световна война, днес навлизат в „омагьосан кръг" с непредвидими последствия. Историята доказва, че насилието ражда насилие, което - ако не бъде възпряно и прекратено навреме - води до огромни трагедии", се казва в обръщението.
„Призоваваме всички компетентни международни организации, политически лидери и държавници за незабавни ефективни действия за прекратяване на конфликта и мирни преговори между противоборстващите страни" - завършва обръщението на българските митрополити относно ситуацията в Газа.
На този фон прави впечатление липсата на подобно обръщение на българския Св. Синод за войната в Украйна, чиито жертви надхвърлят тези в Сирия, Ливан и ивицата Газа. С изключение на едно обръщение на приснопаметния патриарх Неофит в първите дни след навлизането на руската армия в Украйна (тук), българските митрополити вече трета година не могат да излязат с обща християнска позиция, осъждаща убийството на стотици хиляди православни християни в Украйна и призоваваща нападащата страна, която заявява себе си като еталон на християнска държава, да спре кръвопролитията. Причината за това е липсата на обща позиция сред българските архиереи, част от които се придържат към гледната точка на режима в Кремъл. В публичните изказвания на тези архиереи относно Украйна единственият проблем, който притеснява християнската им съвест и не им позволява „да стоят безучастни", е „нарушаването на каноните". Св. Синод на БПЦ се е обръщал и към президента на Украйна отново в „защита на каноничната Църква", но никога към руския президент да спре кръвопролието на военните действия, нито към Московския патриарх Кирил да ходатайства за спирането на войната.