-
03 Апр 2025 |
USD / BGN 1.8105
GBP / BGN 2.3436
CHF / BGN 2.0495
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Трусовете във властта

02 Април 2025 | 06:59

/КРОСС/ По отношение на „външния вид на нещата", партиите, съставящи кабинета на Желязков, се разбират добре и са „постигнали разумен консенсус да изглеждат стабилно", въпреки турбуленциите в Движението за права и свободи, по-конкретно във фракцията около Ахмед Доган. Това мнение изрази снощи в интервю за „Лице в лице" PR експертът Диана Дамянова.
„Това правителство ще трябва да намери доста добър художник, който да нарисува новия образ, ако ДПС-Доган се изтегли и на негово място встъпи ДПС-Пеевски. Това е нещо, което не очаквам. Според мен, „Новото Начало" ще остане с контролни функции, но извън тази коалиция", добави тя.
Дамянова отбеляза акценти от политическата риторика на лидера на ДПС - Ново Начало: „Когато Пеевски тръгна с „Новото Начало", той тръгна с идеята, че ще управлява, а няма да подпира. Сиреч, променя модела „Доган", който беше „храним се от политика, но винаги сме балансьори". Пеевски стартира с това, че той отива да управлява. Той нарича това „моята държава", „държавата, в която аз като стана министър-председател ще ги разгоня".
По думите ѝ е очевидно, че силните субекти на българската политическа сцена са двама: Бойко Борисов и Делян Пеевски.
„Сутрешните рецитации в парламента на лидера на „Ново Начало", с които дава указания, не са от вчера. Те са от времето на сглобката, той оттам научи този модел на поведение. Докато в сглобката това изглеждаше по някакъв начин изкуствено, сега той изглежда почти естествено. Тези хора са партньори. Защо да закриваме една ясна от години истина? Пеевски и Борисов са били партньори и ще продължат да бъдат такива в нова роля, която Пеевски вижда за своята част от ДПС", каза PR експертът.
Според социолога Добромир Живков, който също бе гост в студиото, наблюдаваме отслабване в редиците на ГЕРБ: „Да си спомним годините: от 2009 г. насам. Кога се е случвало в кулоарите на парламента да излезе партиен лидер (бел. ред. Делян Пеевски) и да говори на Борисов „да си гледа партията". Оттук-нататък, ако видим как вървят гласуванията и назначенията, ако видим, че заявките на Пеевски се реализират като политически решения, имайки предвид, че той не отрича тезата, че е с най-съществения властови ресурс в страната в момента, можем да се доближим да действителната картина на реалността", посочи той.
И добави: "Години наред, г-н Пеевски нямаше проблеми, макар и санкциониран по „Магнитски", да стои в миманса. Да знаем, че акумулира власт. В един момент, когато Доган осъзна, че ще иска да сподели властта на г-н Пеевски в ДПС с още един съпредседател, тогава вече узря политика „Делян Пеевски" за това да заяви видимо, че иска властта".
"Заявката на Пеевски е, че иска властта публично. Той не иска „да подпира". В тази ситуация Борисов трябва да приеме или не всичко това. Затова и двамата „се надвикват" в парламента и си отговарят един на друг. Да минат и следващи избори. Аз, обаче, смятам, че Пеевски има полза да стои поне още година в тази ситуация. Той подкрепя правителството заради регулаторите и заради Еврозоната. Той прави заявка, че ще управлява държавата, което е и причина да иска България в Еврозоната", изрази мнение Дамянова.
Като граждани трябва да си зададем два много важни въпроса, анализирайки похода към властта на Делян Пеевски, изтъкна Добромир Живков.