- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Възраждане“ изпраща два проекта на решение на всички партии, които искат санитарен кордон около Пеевски
08 Ноември 2024 | 15:33
/КРОСС/ Проектите на решение вече бяха изпратени на коалицията ПП-ДБ, която предложи да бъде направен санитарен кордон около Пеевски, в отговор на изпратена от тях Декларация. Редица партии заявиха медийна подкрепа за това предложение на ПП-ДБ.
„Възраждане" подходи с недоверие към нея, тъй като, както е добре известно, коалицията ПП-ДБ до преди месеци управляваше заедно с Пеевски и често посещаваше кабинета му за разговор и както самият той заяви неотдавна пред медии на брифинг в Народното събрание "пиха мазно турско кафе в скута ми". Като гаранция за автентичността на намеренията на ПП-ДБ наистина да създадат санитарен кордон около Пеевски, „Възраждане" поиска коалицията да подпише два проекта на решение по въпроси, важни за страната ни, на които Пеевски се противопоставя, тъй като той е за приемане на еврото и за унищожаване на въглищните централи
Единият проект на решение е за провеждане на референдума за запазване на българския лев с въпрос: Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 г.? В мотивите си „Възраждане" посочва, че референдумът е форма на пряка демокрация, която дава възможност суверенът да се изяви като гарант на основните демократични и конституционни принципи.
Вторият проект на решение е за задължаване на Министерски съвет да предприеме необходимите действия за запазване на работните места, въгледобива и производството на електроенергия в комплекса „Марица-изток". В него се изисква Народното събрание да задължи Министерски съвет да преустанови незабавно всички административни, правни и изпълнителни действия, насочени към пряко и/или косвено към предсрочно прекратяване на експлоатацията на въглищните мощности, част от комплекса „Марица-изток". Да предприеме действия на национално и европейско ниво за предоговаряне на всички международни споразумения, сделки и пактове, касаещи експлоатацията на въглищните мощности, с цел да се осигури безпрепятственото им функциониране до изчерпване на ресурсите от лигнитни въглища в Маришкия басейн при условия, които гарантират енергийната сигурност и икономическата стабилност на страната. Да инициира преговори на национално и европейско ниво за осигуряване на следните условия за българските въглищни мощности: Предприемане на необходимите действия на европейско ниво за преразглеждане и отмяна на изискването за въглеродни квоти за въглищната индустрия в България. Да настоява за изключение за българската въглищна индустрия в рамките на Системата за търговия с емисии на ЕС (EU ETS). Увеличаване на безплатните квоти за емисии на парникови газове или временно облекчаване на квотите за най-засегнатите сектори поради тяхното значение за енергийната сигурност на страната. Да изготви и внесе в Народното събрание стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България, включваща задължителна част - специална стратегия за развитието на комплекса „Марица-изток" чрез устойчиво използване на въглищните мощности, както и план за запазване на заетостта в свързаните сектори. Да преговаря с европейските партньори за въвеждане на специални механизми за социална и финансова защита за регионите, зависими от въглищната индустрия, до осигуряване на стабилни алтернативни източници за националната енергийна система. Да възложи на Министерство на енергетиката да изготви оценка на техническото състояние на ТЕЦ „Контур Глобал Марица-изток 3" и ТЕЦ „Ей и Ес Марица-Изток I" и да проучи възможностите за придобиването на мажоритарни дялове от двете предприятия в полза на държавата.
Днес „Възраждане" изпраща проектите на решения до всички партии. Надяваме се на позицията на представляващите политическите парти по направените от страна на „Възраждане" предложения под формата на проект на решения. Надяваме се, че декларациите за санитарен кордон около Пеевски не са просто думи, както се оказаха в изминалите дни, позициите на политическите партии по отношение на касирането на изборите - много думи и никакви действия.