Размерът на руската пенсия ще зависи от осигурителния стаж, придобит на територията на Руската федерация и на бившата Руска съветска федеративна социалистическа република. Периодите на работа в останалите бивши съветски републики и в страните извън Общността на независимите държави няма да се отчитат при определянето на пенсията.
- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Путин ратифицира протокол за изменения в изплащането на пенсии на българи, работили в Русия
04 Ноември 2019 | 16:41
/КРОСС/ Руският президент Владимир Путин подписа закона за ратифициране на протокола с изменения в споразумението за социално осигуряване между Руската федерация и България, според който руските пенсии ще се изплащат на жителите на тази страна само за периода на тяхната работа в Русия или в РСФСР. Документът е публикуван на 4 ноември т.г. на официалния интернет портал за правна информация.
Споразумението за социално осигуряване между двете страни беше сключено през февруари 2009 г. В същото време протоколът, подписан в София на 4 март 2019 г., е предназначен да отчита промените, настъпили оттогава в пенсионното законодателство на двете държави.
Правилата, свързани с определянето на правото на пенсия и изчисляването на размера на пенсията, са изложени в нова версия. Документът предвижда, че руската пенсия се изплаща въз основа на сумата от осигурителния период, „когато стойността на индивидуалния пенсионен коефициент се определя за периодите на стаж, придобити на територията на Руската федерация, както и на територията на бившата RSFSR". Понастоящем този механизъм не е предоставен.
В същото време при определяне на правото на руска пенсия ще се вземат предвид само периодите на работа на територията на Руската федерация и РСФСР, периодите на работа в бившите съветски републики или в страни от далечния чужбина няма да се вземат предвид. Към днешна дата това изискване не е посочено в руско-българското споразумение. Протоколът установява разпоредба, според която пенсията се изплаща от държавата, в която гражданинът пребивава, при условие че плащането не се получава съгласно законите на втората държава.
Както по-рано обясни заместник-министърът на труда и социалната защита на Руската федерация Андрей Пудов, след одобрението на закона над 1,3 хил. Души ще получат правото на пенсия, каквото не са имали преди. Според него разходите за тези цели за 2019 г. възлизат на 38,2 милиона рубли, а до 2024 г. те ще се увеличат до 39,5 милиона рубли.
Федералният закон предвижда ратификация на протокола за промени в сключения през февруари 2009 г. двустранен договор за социално осигуряване. Самият протокол беше подписан през март тази година в София. Документът отчита настъпилите през последните 10 години промени в пенсионните законодателства на двете държави.