- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9091
- GBP / BGN 2.3204
- CHF / BGN 2.0818
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„СУРВА“ – най-големият балкански фестивал на маскарадните игри, гостува в София
27 Декември 2024 | 20:48
/КРОСС/ Да изгоним злите духове със „Сурва"
5 януари, неделя от 12:00 ч., Борисовата градина с фестивала - емблема на Перник „Сурва"
Традиционният за град Перник фестивал, с над 30 издания в историята си, ще гостува отново в София.
Кога и къде?
На 5 януари, неделя, от 12:00 ч. Борисовата градина ще се превърне в сцена за едно незабравимо събитие.
Столичното издание на „Сурва" ще има богата и пъстра програма, подходяща за малки и големи.
Какво да очаквате?
Фестивалът ще започне с дефиле на маски, представени от сурвакарски групи от Перник.
Как се зародил обичаят „Сурва" и защо се отбелязва традиционно в началото на годината ще разкаже гл. ас. Д-р Милена Любенова от „Института за етнология и фолклористика с етнографски музей" при БАН.
Събитието на деня ще бъде дефилето на сурвакарски групи от гр. Батановци, Община Перник; село Лобош, Община Ковачевци; село Лесковец, Община Перник; село Банище, Община Брезник; село Селищен дол, Община Перник и село Люлин, Община Перник.
На сцената ще се качат близо 200 участници, които ще пресъздадат магията на „Сурва" и ще покажат защо този фестивал е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.
Сурва е празник, който впечатлява!
Не пропускайте невероятна възможност да станете част от магията на най-големия балкански фестивал на маскарадните игри!
Подарете на себе си и близките си един незабравим ден, изпълнен с красота, топлина и веселие. Потопете се в ритъма на кукерския танц и се заредете с добро настроение - гарантирано!
Дата: 05.01.2025 г. /неделя/
Начален час: 12:00 ч.
Времеви диапазон: 12:00-15:00 ч.
Място: Борисова градина, гр. София
ВХОД СВОБОДЕН!
На 05-ти Януари 2025 г. от в парк "Борисовата градина" София, за трета поредна година ще гостува най-големият фестивал на Балканите „Сурва", традиционно провеждан в град Перник. Участниците ще представят на столичани, под формата на карнавал, кукерски костюми, маски и обредни ритуали характерни за българските зимни народни обичаи. Очаква се публика около 10 000 - 15 000 човека, която отново ще има възможността да се докосне до магията на съхранената древна маскарадна култура и очарованието на българския фолклор, ще усети вълнуващото творческо присъствие на млади и стари интерпретатори на българската етнографска традиция, Тази година ще има отново демонстрация на майстори на маски, кулинарна изложба с традиционни зимни ястия приготвени за Сурва от читалищата на област Перник. Участие ще вземат, няколко самодейни състави, както и следните сурвакарски групи:
- Сурвакарска група при НЧ „П. К. Яворов - 1926", село Мещица, община Перник, област Перник
- Сурвакарска група от село Габров дол, община Земен, област Перник
- Сурвакарска група при НЧ „Димитър Полянов", село Растник, община Перник, област Перник
- Сурвакарска група "Глагорец" при НЧ „Напредък - 1915", село Стефаново, община Радомир
- Смесена сурвакарска група при НЧ „Наука - 1967 г.", село Черна гора, община Перник
- Сурвакарска група при НЧ „Пробуда- 1931 г.", село Ноевци, община Брезник, област Перник
- Фолклорен ансамбъл "Кладница" при НЧ „Пробуда- 1937 г.", село Кладница, община Перник, област Перник
- ТФ "Шарения" при НЧ „Светлина- 1932 г.", село Сопица, община Брезник, област Перник
Демонстрация на майстори на маски.
НЧ „Зуница-2012 г" гр. Перник , Община Перник специално за децата на град София представят :
-Работилничка за сувенири Деца и родители с глина на тема:Кукери и маски.
- Работилничка за изрисуване на порцеланови чаши на тема: Кукери
(подходящо за деца и възрастни).
-Изрисуване на керамични плочки с кукерски мотиви или шевици.
-Работилничка за арт фигурки на кукери по алтернативни методи.
СУРВАКАРСКА ГРУПА ПРИ НЧ „П. К. ЯВОРОВ - 1926"
СЕЛО МЕЩИЦА, ОБЩИНА ПЕРНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК
Сурвакарската група в село Мещица съществува повече от 100 год. Ръководител е Николай Петров. Една част от групата са „сватбари", които изпълняват обичая „Посрещане на сурвакари". Носят маски, за да изгонят нечистите сили и за да е плодородна и здрава годината.
Групата е участвала във всички фестивали в град Перник, в Карнавала на плодородието Шумен, Международния фестивал „Кукове"- Раковски, в Кукерския фестивал с. Попинци, в „Поклади" - Момин проход, в „Кукерландия"-град Ямбол, в Международния фестивал „Маскарадни игри" -Стара Загора, Джумалов ден с. Калугерово, в София, община Витоша.
За доброто си представяне са награждавани с грамоти, парични и предметни награди.
Групата е имала и участия в чужбина - Хърватска - 2001 г.; Швейцария - 2003 г.; Испания - 2005 г.; Прилеп - Македония - 2007 г.; Птуй - Словения - 2008 г., Лесковац - Сърбия - 2011 г., гр. Кавадарци - Македония - 2012, Международния фестивал Лесковац - Сърбия 2013, в гр. Белград - Сърбия през 2018 год. и гр. Солун - Гърция през м. февруари 2019 година. На „Сурва"-Перник 2017- бронзова маска, на „Сурва"-Перник 2018 печелят награда бронзов медал за детска маска на Борислав Петров, а през 2019 г на Сурва печелят награда за поддържане и предаване на местната традиция-сурвакари -бронзов медал. На 29-ти МФМИ „Сурва"-Перник ,2023 г. печелят „Награда за обучение в традицията" -Сурвакари -Златен медал.
На XXХ юбилейно издание на Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва"- Перник, 2024 година печелят най-престижната награда Златна маска
СУРВАКАРСКА ГРУПА ОТ СЕЛО ГАБРОВ ДОЛ, ОБЩИНА ЗЕМЕН, ОБЛАСТ ПЕРНИК
Сурвакарската група съществува от незапомнени времена.
Отличава се с разнообразието на своите маски и майсторството при тяхното изработване. Суровата в с. Габров дол започва на 13 януари. Вечерта се пали сурвакарски огън и около него се играе сурвакарско хоро. Играта е за здраве, берекет и дълъг живот. На 14 януари сурвакарите посещават всяка къща. Стопаните даряват групата.
Групата е носител на множество награди от МФМИ в гр. Перник, като два пъти печели голямата награда за цялостно представяне и два пъти печели наградата на зрителите.През 2015г. печели купа в гр. Симитли. На Сурва -2018 -награда на областния управител. През 2019 г на Сурва в Перник печелят награда за войвода-златен медал на Никола Николов.
Сурвакарската група от с. Габров дол е участвала в международни фестивали, където е отличена с множество награди: в Тайван, Северна Ирландия, Италия, Франция, Турция, Ница, Сен Тропе, Словения - градовете Крани, Птуй и Видем, Дания. Сурвакарската група от с. Габров дол участва във филма "Конникът". На 29-ти МФМИ „Сурва"-Перник,2023г.печелят награда на сдружение" Локално наследство" - Плакет! На 30-ти юбилеен МФМИ „Сурва"-Перник,2024г. печелят НАГРАДА - МЕДАЛ ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС В ИЗДАНИЯТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ФЕСТИВАЛ НА МАСКАРАДНИТЕ ИГРИ - ХХХ МФМИ „СУРВА". Ръководители: Нестор Несторов и Севделина Никифорова
СУРВАКАРСКА ГРУПА ПРИ НЧ „ДИМИТЪР ПОЛЯНОВ" СЕЛО РАСНИК, ОБЩИНА ПЕРНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК
От незапомнени времена на Василовден 14-ти януари, бродят сурвакари със страшни маските, които според местните хора представляват нереални образи - "чудо невиждано".
Маските и носителите им посрещат "новото начало", доброто в душите и сърцата на хората, да има берекет по ниви и добитък, да е спорна годината. Неизменен атрибут са различните по големина и звук звънци.
Сурвакарите обикалят всички къщи. Стопаните очакват добрите гости и ги даряват.
Взели са участие във всички фестивали в Перник, отличени са със сребърен медал през 1999 година. Участвали са в карнавалите в град Риека - Хърватска, Ютц - Франция, гр. Пожаревац - Сърбия, село Камен, град Ямбол, село Калипетрово, Силистра, Благоевград, Раковски, Момин проход, Радуил, Челопеч.
На ХХ Международен фестивал в град Перник групата е наградена със специалната награда на кмета на Община Перник. На „Сурва"-Перник 2018 печели златен медал за цялостно представяне.
На „Сурва"-Перник 2019 Симеон Иванов получава награда за детска маска, още за „малкото мече" грамота от Сдружение „Локално наследство"-Перник и Специална награда за цялостно представяне на групата от Кмета на Община Перник.
На 30 юбилейно издание на МФМИ „Сурва"-Перник, 2024 печелят КУПА НА ФЕДЕРАЦИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ КАРНАВАЛНИ ГРАДОВЕ.
СУРВАКАРСКА ГРУПА"ГЛАГОРЕЦ" ПРИ НЧ „НАПРЕДЪК-1915"С. СТЕФАНОВО,ОБЩИНА РАДОМИР Едно от най - интересните народни зрелища са сурвакарските игри. Маските са разноцветни, изработени от кратуни, изсъхнали дървета или животински глави, украсени с рога, пера, кожи, мъниста.
Пъстрата сурвакарска група се състои от различни персонажи като /мечка и мечкар ,кум, сватове/ и др. Цялата дружина се предвожда от - Войвода. Всички заедно обхождат селото и посещават всяка къща.Стопаните щедро ги даряват със характерните ястия като. Най-силен момен в обичая е играта на звънчарите.
Групата е създадена през 1962 г. Участниците са на възраст от 4 до 65 годишна възраст . Групата е смесена в нея вземат участие деца,мъже и жени . Броя на групата варира от 40 до 60 участника. Костюмите на групата са автентични и лично изработени.
Първото участие на групата е през 2006 год. в Муждународния фестивал на Маскарадните игри в гр. Перник. Групата има участия в редица Национални и Международни фестивали на сурвакарските игри : Гр.Радомир ,Земен ,Ковачевци ,Брезник, Раковски, с. Виноградец, с. Ветрен, град Охрид - Р. Северна Македония гр. Солун- Р. Гърция където печели множество награди
На „Сурва"-Перник- медал и диплом, на „Сурва"-Перник 2018 печелят награда за атрактивност на групата- сребърен медал, а през 2019 г на Сурва печелят златен медал за маски и костюми.
На XXХ юбилейно издание на Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва"- Перник, 2024 година печелят най-престижната награда Златна маска
СМЕСЕНА СУРВАКАРСКА ГРУПА ПРИ НЧ "НАУКА-1967г." СЕЛО ЧЕРНА ГОРА, ОБЩИНА ПЕРНИК
Сурвакарската група от с.Черна гора съществува от дълги години. Като наследници на традицията детската сурвакарска група се включва във всички участия на групата. Участник е в почти всички фестивали, в град Перник.Групата представя зимния обичай "Сурвакарска сватба"
В групите участват по няколко поколения. Един до друг лумкат звънците дядовци, бащи и внуци и колкото по-силно, толкова повече здраве и берекет носят. За децата от Пернишко това не е игра- това е зовът на традицията
На 6-тото издание на фестивала 1977 г.в град Перник печели бронзов медал за маски.
През1988г.получава трето място и индивидуални награди.
През 1996г. печели първа награда.
Сурвакарската група взема участие през 1996г. в гр.Струмица, Република Северна Македония.
През 2000г.взема участие в карнавала в гр.Овар-Португалия
През 2001г. участва във фестивал в гр. Алборг-Дания. Седемдесет и двама участници от сурвакарската група участват в снимките на филмите "Козият рог" и " Иконостасът ". - На 20-ти юбилеен МФМИ"Сурва"- 2011 най-малкият участник от групата, 4 г. Илиян Ивайлов спечели наградата на Президента.На групата е присъден сребърен медал в раздел "Поддържане и предаване на местната традиция".
На 21-вия МФМИ" Сурва" - 2012г. групата е отличена с награда на Кмета на Община Перник.
На 22-рия МФМИ "Сурва" - 2013г. групата спечели специалната награда на Регионален исторически музей гр. Перник.
Наградите на XXХ Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва", Перник, 2024 година са две: НАГРАДА ЗА ВОЙВОДА : сребърен медал: Даниел Петров, на 4 г.,
И ОТНОВО Сребърна маска.
Ръководител на детската група е Даниел Петров на 4 г./ син на Войводата Петър Петров/.
СУРВАКАРСКА ГРУПА ПРИ НЧ „ПРОБУДА"-1931г" СЕЛО НОЕВЦИ, ОБЩИНА БРЕЗНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК
Празникът Сурова в село Ноевци започва в шест часа сутринта на 14-ти януари. Групата се ръководи от войвода, облечен в четническа униформа и две части - сватба и сурвакарски маски.
Невестата е мъж, който е облечен в женска риза, ликовете се изработват от дървена конструкция, обвита с плат и украсена с пера и криле от домашни птици.
Облеклото е от кожи, а на кръста се слагат звънци и хлопатари. Сурвакарската група от село Ноевци е носител на много награди: златен медал от Копривщица, сребърен медал от ІХ Международен фестивал на маскарадните игри град Перник, първа награда на ХІІІ Международен фестивал, Кристална купа в Перник през 2000 година, награда за цялостно представяне и артистичност през 2006 година, награда за поддържане и предаване на местната традиция - 2008 година; награда за опазване и предаване на традицията и награда за индивидуална маска от ХІХ Международен фестивал в град Перник; специална награда на областния управител на град Перник от ХХ Международен фестивал. Златен медал на 21 МФМИ -Перник -2012г. Бронзов медал на 22 МФМИ Перник -2013г. На 28 МФМИ „Сурва"-Перник 2019 г. печелят специална награда на Кмета на Община Перник и награда на Областния управител.
На 29-ти МФМИ „Сурва"-Перник, 2023 Награда за маски и костюми-Сребърен медал!
СУРВАКАРСКА ГРУПА ПРИ НЧ „ПРОБУДА"-1931г" СЕЛО НОЕВЦИ, ОБЩИНА БРЕЗНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК
Празникът Сурова в село Ноевци започва в шест часа сутринта на 14-ти януари. Групата се ръководи от войвода, облечен в четническа униформа и две части - сватба и сурвакарски маски.
Невестата е мъж, който е облечен в женска риза, ликовете се изработват от дървена конструкция, обвита с плат и украсена с пера и криле от домашни птици.
Облеклото е от кожи, а на кръста се слагат звънци и хлопатари. Сурвакарската група от село Ноевци е носител на много награди: златен медал от Копривщица, сребърен медал от ІХ Международен фестивал на маскарадните игри град Перник, първа награда на ХІІІ Международен фестивал, Кристална купа в Перник през 2000 година, награда за цялостно представяне и артистичност през 2006 година, награда за поддържане и предаване на местната традиция - 2008 година; награда за опазване и предаване на традицията и награда за индивидуална маска от ХІХ Международен фестивал в град Перник; специална награда на областния управител на град Перник от ХХ Международен фестивал. Златен медал на 21 МФМИ -Перник -2012г. Бронзов медал на 22 МФМИ Перник -2013г. На 28 МФМИ „Сурва"-Перник 2019 г. печелят специална награда на Кмета на Община Перник и награда на Областния управител
На 29-ти МФМИ „Сурва"-Перник, 2023 Награда за маски и костюми-Сребърен медал!
ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „КЛАДНИЦА"
ПРИ НЧ"ПРОБУДА-1937 Г" СЕЛО КЛАДНИЦА,
ОБЩИНА ПЕРНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК
Фолклорния ансамбъл за народни песни, танци и обичаи е създаден през 1984 г. след обединението на по-рано създадените формации за традиционно изкуство - певческа група, танцова група, народен оркестър. В ансамбъла участват изпълнители с различни специалности на възраст от 7 до 83 год. възраст. В момента в отделните формации към читалище репетират около 50 участника.
Лауреат и носител на златен медал от 7-ми Републикански фестивал на художествената самодейност в раздел танцово изкуство.
Успешни са изявите на колективите на традиционните събори в гр. Брезник, с. Дивотино, с. Пъдарево, гр. Смолян, с. Радуил общ. Самоков, Град Лясковец, обл. Велико Търново, с. Владая, област Софийска с. Пещера, област Перник, град Пещера, област Пазарджик, др.- носители на грамоти, медали, предмети и парични награди.
Фолклорния ансамбъл е носител на 37 медала / 21 златни, 11 сребърни и 4 бронзови медали и плакети за цялостно представяне/ от I, до ХI Национален събор на традиционното творчество в гр. Копривщица до 2022, национални фестивали в с. Крайце и село Боженци.
ТФ „ШарениЯ" ПРИ НЧ "СВЕТЛИНА- 1932г." с.СОПИЦА, ОБЩИНА БРЕЗНИК, ОБЛАСТ ПЕРНИК Танцова формация "ШарениЯ" е създадена през август 2021 г. като любителска формация. Сформирана е от танцьори различни по възраст, но с една обща цел - съхранение, опазване и популяризиране на българските танци, традиции и фолклор. Поводът на създаване на групата е участие в международен проект за трансгранично сътрудничество и културен обмен между България и Сърбия още през 2020г. След края на проекта - през лятото на 2021г. групата продължава дейността си под името ТФ "ШарениЯ" към НЧ "Светлина - 1932г." с.Сопица с художествен ръководител Кристиян Генадиев.
В репертоара на групата влизат хора и танцови разработки от всички фолклорни области в България. На голямата сцена се изявява с характерни за Граово хора и танци.
През годините ТФ "ШарениЯ" взема участие в редица фолклорни фестивали, събори и конкурси из цялата страна и чужбина. Групата е "извоювала" множество награди, медали и плакети.
Художествен ръководител и хореограф Кристиян Генадиев .