• 21 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8824
  •  GBP / BGN 2.3574
  •  CHF / BGN 2.1037
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Японски учени създадоха пластмаса, която се разгражда в почвата и в морската вода

Японски учени създадоха пластмаса, която се разгражда в почвата и в морската вода

/КРОСС/ Хората са произвели 9 млрд. тона пластмаса. 159 млн. тона са попаднали в океаните и моретата, а от тях всяка година - по 8 млн. тона. Количеството на натрупаните пластмасови отпадъци в океана е толкова голямо, че те имат ново име - Осмият континент. Континент от пластмаса, свят на Земята, в който няма живот.

Японски учени от института РИКЕН създадоха нов вид пластмаса с напълно нови свойства, която би дала надежда в борбата с глобалното затопляне и замърсяването.

„Като учени бяхме загрижени за планетата и глобалното затопляне, затова преди 5 години започнахме да мислим по идеята дали може да се създаде материал, който да намали вредите в природата", разказва проф. Такудзо Айда.

Новият пластмасов материал е създаден от два йонни мономера. И двата компонента са биоразградими и могат да бъдат метаболизирани от бактерии след разтваряне в солена вода. „Тази пластмаса е като стъклото, безцветна е, незапалима, нетоксична, плътността е много голяма, може да се рециклира и трансформира при температури над 120 градуса - характерна черта на термопластмасите", посочва още професорът.

Друго интересно свойство на новата пластмаса е, че може да се разгражда напълно в почвата в рамките на 10 дни. „Новият материал се разгражда и в почвата. При температура от 24 градуса, за 72 часа се вижда, че пластмасата започва да се деформира, на 206-ия час тя напълно се смалява и изчезва. Подобно свойство би с помогнало при използването на торове", добавя ученият.

Но проф. Айда предупреждава, че създаването на разградима пластмаса не означава, че замърсяването на океаните трябва да продължи. „Със създаването на новия вид пластмаса, ние не искаме да кажем „Разгражда се, изхвърляйте я на воля в океана". Но хубавото при този материал е, че не се отделят микропластмаси. В момента правим проби какво ще стане, ако подобна пластмаса си взаимодейства с растенията и дърветата", казва той.

Възможностите за употреба на новата пластмаса варират от медицински изделия и продукти за здравеопазването, до 3D принтиране. „Обикновената пластмаса е евтина и удобна за създаване на продукти и опаковки. Но това удобство убива Земята. Искаме да ни бъде удобно или да спасим Земното кълбо", смята химикът.

Проф. Айда допълва, че създадената от екипа му разградима пластмаса има една единствена цел: „На фона на многото военни конфликти в Украйна и Близкия изток, ситуацията по света е много нестабилна. Затова се стараем да създадем нещо, което да помогне поне малко на човечеството и планетата. За да имат децата ни по-светло бъдеще", посочва още той.

Нова телевизия, „Събуди се"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.