-
23 Апр 2025 |
USD / BGN 1.7043
GBP / BGN 2.2780
CHF / BGN 2.0990
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Столица на древно царство е открита в Северна Македони

13 Април 2025 | 20:41

/КРОСС/ В Северна Македония археолози са открили останките на вероятно отдавна изгубен древен град, който е много по-древен и важен, отколкото се е предполагало досега, съобщава списание Archaeology News.
Археологическият обект "Градище", открит близо до село Църнобуки, се е смятало, че е бил македонски аванпост от III в. пр.н.е. по времето на цар Филип V. Неотдавнашните открития на съвместен изследователски екип от Националния институт и музей - Битоля и Калифорнийския държавен политехнически университет, Хумболт (Cal Poly Humboldt), обаче разкриват много по-дълбока и богата история.
Използвайки помощта на съвременни технологии като радар за проникване в земята и LiDAR, изследователите сега смятат, че обектът може да е бил оживен градски център, датиращ поне от бронзовата епоха (ок. 3300-1200 г. пр. н. е.). Някои от най-забележителните находки включват каменни брадви, фрагменти от керамика, части от игри, инструменти за обработка на текстил и дори фрагмент от глинен билет за театър - предмети, които подсказват за богато и изискано общество.
През 2023 г. разкопките претърпяват вълнуващ обрат, когато екипът открива монета, датирана между 325 и 323 г. пр.н.е., когато Александър Велики е бил жив. Откритието изтласква с един век назад периода на върхова активност на обекта, за който преди се е смятало, че е настъпил по време на управлението на Филип V (221-179 г. пр. Хр.). Допълнителното датиране с въглерод на органични материали като дървени въглища и кости постави обекта в периода от около 360 г. пр. н. е. до 670 г. от н. е.
"Това е откритие, което се случва веднъж в живота", заявява Ник Ангелов, професор по антропология и археолог от Cal Poly Humboldt. "То подчертава сложните мрежи и властови структури на древна Македония, особено като се има предвид местоположението на града по търговските пътища към Константинопол. Възможно е дори исторически фигури като Октавиан и Агрипа да са минали през района на път за сблъсъка с Клеопатра и Марк Антоний в битката при Акциум", допълва Ангелов.
Този обект е разкопан през 2024 г. и представлява зона за обработка на семена с мелнично оборудване и керамичен съд, внимателно съхраняван с главата надолу за бъдеща употреба. Относителното датиране поставя артефактите в ранната бронзова епоха, вероятно на възраст близо 4000 години.
Този обект е разкопан през 2024 г. и представлява зона за обработка на семена с мелнично оборудване и керамичен съд, съхраняван с главата надолу за бъдеща употреба. Относителното датиране поставя артефактите в ранната бронзова епоха, вероятно на възраст близо 4000 години. Кредит: Cal Poly Humboldt's Cultural Resources Facility.
Ангелов и екипът му смятат, че мястото може да е Линкус, древната столица на Линкестидското царство - автономно македонско царство, което устоява на завоеванията, докато не е завладяно от Филип II, бащата на Александър, през IV в. пр. н. е. Възможно е това да е и родното място на царица Евридика I, бабата на Александър Велики, която е била политически влиятелна и ключова фигура в ранното формиране на македонската държава.
Енгин Насух (Engin Nasuh), куратор-съветник археолог в Националния институт и музей - Битоля, подчертава важността на преоткриването на обекта. Той каза: "Едва започваме това, което можем да научим за този период. Виждам го като една голяма мозайка, а нашите проучвания са само няколко камъчета в тази мозайка. С всяко следващо проучване се поставя ново камъче, докато един ден не получим цялата картина."
Насух посочва също, че обектът Градище е споменат за първи път в литературата през 1966 г., но в по-голямата си част остава непроучен до наши дни. Благодарение на Колежа по изкуства, хуманитарни и социални науки в Кал Поли Хумболт за осигуреното финансиране, усъвършенстваните инструменти вече разкриват размерите на града, като например акропол от седем акра и нещо, което може да е театър и текстилна работилница в македонски стил.
Оказва се, че градът не е бил просто аванпост, а централна точка в Горна Македония, която е оказвала влияние върху търговията, политиката и културата в целия регион. Чрез продължаващите разкопки екипът от изследователи очаква да разкрие още повече информация за ролята, която този град е играл в цялостната история на ранните европейски култури, и за това как те са свързани с възхода на древната македонска държава.
Източник: Humboldt Archaeologists Help Uncover Ancient City, CAHSS, Cal Poly Humboldt
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
22 Април 2025 | 19:51
SiteGround дарява специализирани ремаркета за спасяване на пострадали в планинатаПОЛИТИКА