- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Доц. Борис Попиванов: Дългосрочната политическа отговорност сериозно липсва на това правителство
15 Октомври 2023 | 15:20
/КРОСС/ Дългосрочната политическа отговорност сериозно липсва на това правителство.
Това каза пред БНР политологът доц. Борис Попиванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
"Това не са първите управляващи България, които вземат някакви решения с оглед краткосрочни ползи - получаването на определени средства за страната, а когато евентуалните щети са отложени във времето, те ги оставят с разбирането, че тогава ще бъдат други управляващи, други мнозинства, които тогава ще се занимават с тях", уточни той.
Журналистът Веселин Стойнев коментира, че темите на неуспешния вот и на евентуално предстоящ такъв - енергетиката и националната сигурност - са темите, по които българското общество е дълбоко разделено.
"До самата ротация градусът на напрежение ще бъде висок", смята той и прогнозира, че още след изборите може да има натиск за частична смяна на министри.
Във връзка с предстоящото приемане на Бюджет 2024 Стойнев допусна ГЕРБ и ДПС да окажат натиск по отношение на финансовия министър:
"Силен натиск към Асен Василев, включително с претенция за смяната му, би съборило правителството, защото финансовият министър е най-важният след премиера, а Държавният бюджет е най-важният закон. Едно правителство без този финансов министър би било просто друго правителство".
По думите на Веселин Стойнев до ротацията през март ще има много трусове за кабинета "Денков", а "през това време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще стои едновременно и на власт, и в опозиция, което му е най-изгодната позиция".
Според доц. Попиванов Борисов действа на принципа "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги":
"От първия ден на сглобката имаме полуразграничаване и полусъучастие, както и при гласуването на вота на недоверие. ... Борисов през цялото време държи вратата отворена към други варианти, за да може да убеждава тези свои партньори, че може и по един, и по друг начин да действа. Важното на вота беше, че той легитимира т.нар. конституционно мнозинство като управленско мнозинство. От самото начало ДПС се разглеждаше като партньор в едно конституционно мнозинство. ДПС при гласуването на вота показа, че стои не само на конституционно, но и на политическо ниво задно с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ".
Журналистът Веселин Стойнев коментира, че деполитизацията на местните избори ще доведе до ниска избирателна активност:
"Партиите ще се усетят в един момент, че това е проблем. В края на кампанията може да има някаква политизация, която ще звучи избухващо".
По думите на политолога доц. Попиванов в големите градове става дума за избор на политик, а не на администратор и "който от кандидатите го разбере в пълния смисъл на думата, той има повече шансове".