• 18 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7217
  •  GBP / BGN 2.2776
  •  CHF / BGN 2.1051
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Проф. Стоянович: Предметът „Добродетели и религии“ само ще подпомогне българските деца

Проф. Стоянович: Предметът „Добродетели и религии“ само ще подпомогне българските деца

/КРОСС/ „Смятам, че обществото у нас не е разделено. Без да съм чел някаква специална социология, според мен огромна част от българските граждани са убедени, че нашите деца, внуци и племенници задължително трябва да преминат през някаква форма на училищно обучение, което да им позволи да станат повече хора."

Така в предаването „Тази събота"по бТВ темата за новия предмет „Добродетели и религии" в училище, който се предвижда като промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, коментира професор Петър Стоянович.

Планира се предметът да се изучава от първи клас, но без по него да се пишат оценки.

„Нашият огромен проблем като граждани е, че технологиите напреднаха много. Ние се готвим да превземем всичко от Луната до Марс. А ставаме все по-малко хора. Не знаем що е съпричастие, не знаем що е гражданска позиция. Това е един, ако не закъснял, то със сигурност навременен опит, в българското образование да се добави задължително един курс на обучение, който може единствено да подпомогне българските деца", допълни Стоянович.

Според него във почти всяка европейска държава съществува подобен образователен предмет.

„В секуларна Европа винаги задачата на подобен вид образователен предмет, не е да направи децата вярващи. Това е задължение на църквата. Целта на този предмет не е да направи децата калугери. А обратно - това е един опит да помогнем на тези деца да станат по-добри граждани. Всяка система може да нарече част от себе си по различен начин. Можем да го наречем всичко. Въпросът е какво то съдържа. А то съдържа много смислени неща", заяви още професорът.

„То разделя много разумно нещата по възраст - от началния до гимназиалния клас. Премислено е достатъчно. В българското образование работят достатъчно читави хора, които имат модерна гледна точка за начина, по който да се преподаде съответното нещо. Това не е Софийската семинария или Богословския факултет. Чрез този предмет ние стъпваме на същинското наследство на Европа. В повечето европейски държави има подобни предмети. Франция е единственото изключение. Всичко стъпва на християнския характер на Европа. Големите постижения на този континент, голямото етично наследство - е наследство на верската основа. Ние взимаме най-доброто от това наследство и го предаваме", заяви Петър Стоянович. 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Повечето днешни ученици не се интересуват от много по-потребни учебни дисциплини, а камо ли от религия.С малки изключения, повечето незнаят правилен български език, литература и математика.А бе вие изобщо в час ли сте с текущия живот?

12.04.2025 15:32:20


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.