• 31 Март 2025 |
  •  USD / BGN 1.8115
  •  GBP / BGN 2.3463
  •  CHF / BGN 2.0534
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Кирил Вътев: Не може да манипулираш пазара чрез надценки

Кирил Вътев: Не може да манипулираш пазара чрез надценки

/КРОСС/ Законът за надценките е стъпка в добра посока, но нека не забравяме, че на пазара цените се определят от един изключително важен фактор - съотношението между предлагане и търсене. Това каза вчера  бившият земеделски министър Кирил Вътев в „120 минути" по бТВ.

Таван на надценките на производители, преработватели, прекупвачи и търговци - това е една от идеите, заложени в новия закон за храните. Чрез надценките пазарът може да се манипулира много сериозно и това се случва, заяви Вътев.

„Вносни хранителни продукти влизат на по-висока цена. С една по-ниска надценка на рафта те са с осезаемо по-ниска цена от български продукти, на които се поставят високи надценки. Ето това трябва да регулира този закон", заяви Вътев.

Не може да манипулираш пазара чрез надценки, категоричен бе той.

„Аз бих предложил надценките в магазина за една продуктова група и за продукти от едно и също качество, но от различни производители, да не надвишават най-ниската договорена надценка от когото и да било, тъй като по този начин пазарът се манипулира много", каза още Кирил Вътев.

У нас пазарът вече се доминира от големите вериги супермаркети. Те държат почти 70% пазарен дял. „Българските производители в момента не могат без веригите. Големият въпрос е дали рентабилно продават във веригите и този закон се опитва да регулира точно тези отношения", обясни той.

Според него изискването за 50% присъствие на български продукти не е възможно за всички стоки. В сектор „Плодове и зеленчуци" на годишна база внасяме между 70 и 80% от потребяваните продукти. „При сезонните български продукти ще можем, но извън сезона няма да можем. На щандовете за свежо месо то е предимно българско, но то стига дотам. За преработвателите не стига и затова те внасят", обясни Вътев.

Месопреработвателите също внасят голямо количество продукти. По думите му големият проблем в България е, че нямаме кланици.

„Имаме кланици, които продават каркаси, а преработвателят няма нужда от целия каркас, защото не може да оползотвори всички позиции от него", обясни бившият земеделски министър.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.