• 18 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8992
  •  GBP / BGN 2.3159
  •  CHF / BGN 2.0820
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Българската диня изчезна заради евтин внос

Българската диня изчезна заради евтин внос

/КРОСС/ Все по-малко български дини могат да се намерят по родните магазини, предлага се предимно стока внос от Гърция, алармираха производители от Любимец пред БНР, пише Телеграф. Янко Янев, който има голямо производство, заяви, че 40 на сто от дините на колегите му са останали на полето необрани заради липса на пазар у нас.

За сметка на това в големите търговски вериги е пълно с продукция от съседна Гърция, която тази година има свръхреколта.

По думите му субсидиите за производство на диня, които се получават в България, трябва да бъдат разделени както при доматите, които биват подпомагани отделно за полско и оранжерийно производство. Дините се гледат с капково напояване. Те се сеят през април и разходът е около 1000 лева на декар. Субсидията, която получават пък, е 50 лева на декар и не е никаква помощ, категоричен бе той.
Качество

Петър, който произвежда дини и картофи в района на Мездра, коментира пред "Телеграф", че тази година се радва на добра реколта. Намира пазар за продукцията си, защото нивите с дини не са много и успява да продаде всичко, което е произвел. Използва платформите за обяви в интернет, за да търси клиенти, но се хвали със засилен интерес. Цената, на която ги продава, е 50 ст. за кило, като за по-големи количества прави отстъпка.

По думите му много хора държат на качеството и търсят именно българско производство. Той обаче е силно притеснен относно реколтата с картофи, тъй като инвестираните средства са много, но и вносът от Египет и други държави е голям, което може да остави българските производители без пазар за тяхната стока.

Тази година цените на дините на едро се движат в рамките на 25 - 50 ст. за кило, но има изкупвачи, които предлагат по 15 ст. На дребно цените са около 60 - 90 ст. за кило. Някои от веригите ги пускат на промоция на цени за кило от 39 ст., като основно те са внос от Гърция.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.