- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Търси се нов главен прокурор
13 Септември 2024 | 11:11
/КРОСС/ Рестартираната процедура за избор на главен прокурор е най-важното от всичко, което се случи през седмицата. Тя вероятно е свързана с едно невидимо съглашение между някои политически сили. Това каза журналистът Емилия Милчева в предаването „Здравей, България" по Нова телевизия.
До момента всичко, което се е случвало в България, показва, че процедура за нов главен прокурор никога не е започвала, ако политиците нямат име за такъв, заяви тя. Според нея политиците имат вина, че не са излъчили политическата квота във ВСС.
Емилия Милчева допълни, че засега не е известно кое е името, което се спряга за поста на главен прокурор, но най-вероятно вече има такова. Според нея има и друго, което „да се пусне по пистата, за да не е състезание с един кон". Тя не очаква следващият обвинител номер 1 да е Борислав Сарафов.
Процедурата по избор на главен прокурор изпреварва коалиционните разговори и неминуемо ще окаже отражение. „Идеята да имаш главен прокурор обслужва г-н Пеевски и Борисов. Мисля, че няма спор за кого е най-важно да имаш свой главен прокурор", допълни Милчева.
Според журналиста на 27 октомври ключово ще бъде случващото се в Кърджали. „По традиция там се явяват лидерите на ДПС, които водят листи. Там един сблъсък между Доган и Пеевски би бил много интересен. На последните избори ДПС се представи най-добре там, където Пеевски водеше листа. Сега ще бъде много интересно. В самата организация на ДПС там има изключване на хора. Кърджали ще бъде тестът за това, което ще се случи", каза Малчева.
Политологът доц. Стойчо Стойчев коментира, че казусът с избора на нов главен прокурор е резултат от липсата на диалог между политическите сили. „От една страна имаме група хора - основно политици и политически сили, с претенции по отношение на работата на прокуратурата и главния прокурор. От другата страна са ВСС и прокуратурата. Едните искат да реформират другите, без тяхното мнение, пък другите са се капсулирали под външен натиск и не искат да отстъпят и на милиметър от това, което им се налага. Цялата работа би могла да се реши много по-разумно, ако просто и двете страни проявят желание за разговор", коментира той.
Според него процедурата трябва да бъде максимално отворена и да бъдат допуснати много кандидати.