- 05 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8641
- GBP / BGN 2.3613
- CHF / BGN 2.1019
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Надежда Йорданова:Времето за искане на оставки приключи с решението на Конституционния съд
13 Февруари 2022 | 08:30
/КРОСС/Настоящият главен прокурор не отговаря на изискванията на Конституцията и със своята дейност създава достатъчно основания за прекратяване на неговия мандат. Това каза министърът на правосъдието Надежда Йорданова в предаването „Карай направо" по Нова телевизия.
По думите й обществото ни вече е станало свидетел на достатъчно доказателства, че главният прокурор нарушава своите задължения и с действията си уронва престижа на съдебната власт. „Нека да припомним какво се случи с делото „КТБ". Пеевски фигурира ли в него? Беше ли разпитван? Какво се случи с разпространените записи на бившия премиер Борисов с меко казано странно съдържание? Прокуратурата уж направи проверка и изтъкна всякакви аргументи, само и само да се оправдае защо не нареди проверка на автентичността на тези записи", даде примери тя.
Задачата пред министерството и новото управление е създаването на реален механизъм за преустановяване на подобни ситуации, заяви Йорданова.
Тя изрази очакване членовете на ВСС да разгледат нейното предложение за освобождаване на главния прокурор по същество, да последва задълбочен дебат и да се чуят мотивите на всички членове.
В Плана за възстановяване и устойчивост е предвидено чрез изменения в Закона за съдебната власт да бъде създаден механизъм, който ще позволи ефективно разследване при данни за нарушения от страна на главния прокурор, припомни министърът на правосъдието.
Времето за искане на оставки приключи с решението на Конституционния съд, заяви Йорданова. „Аз съм длъжна по Конституция и да приложа правомощията си", посочи тя.
В назоваването на конкретни нарушения и действия, които уронват престижа на съдебната власт няма нищо политическо, категорична бе Йорданова.
Отстраняването на главния прокурор и оставката на Сотир Цацаров са само една малка крачка в дългия път на съдебната реформа, заяви министърът на правосъдието. „В момента в Министерството на правосъдието работят едновременно 37 работни групи по различни аспекти от системата, която трябва да доведе до създаване на справедливост в нашето общество", посочи тя.
Според нея промяна на Конституцията е нужна, освен необходимите за отстраняването на главния прокурор, и те са свързани със структурата на ВСС, съотношението в неговия състав и разширения достъп до конституционно правосъдие.