- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Николай Василев: Трябва да има правителство, чийто първи приоритет да е демографската политика
22 Октомври 2023 | 12:00
/КРОСС/ Трябва да има правителство, чийто първи управленски и първи бюджетен приоритет да е демографската политика. Няма такова. Трябва да има министерство, което в заглавието си да включва „демографска политика". Това каза икономистът Николай Василев в предаването „Тази неделя" по бТВ.
След Втората световна война в България са се раждали по 200 хил. деца годишно. По времето на социализма - 110 хиляди, а сега - двойно по-малко, посочи той.
Българското население ще се стопи с близо 25% до 2050 г., показват данните на ООН. Според анализ на Института за пазарна икономика на база НСИ - за първи път от началото на прехода плодовитостта на жената е скочила до 1,78 деца.
„Аз съм учуден от изводите, които се правят. Математически са верни. Раждаемостта в България е намаляла от близо 80 хил. деца през 2009 година, до над 50 хил. през миналата година. Може би има много по-малко жени в детеродна възраст. Населението намалява, младите хора намаляват", коментира икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев.
В момента държавата не подпомага младите родители при раждане на дете. „Според мен трябва да се дават 20 хил. лева за новородено. Аз съм най-ревнив към разточителни бюджет. Аз бих предложил най-напред да се даде 1 млрд. лева за демография и после - за всички останали неща. За последните години от 2019 г. до 2024 година бюджетът ще нарасне с 40 млрд. лева. От тях нула отиват за демография. Спокойно можеше 1 млрд. да отидат за демография", коментира той.
Детските надбавки не помагат достатъчно на семействата, посочи още Василев. „Предлагам да бъдат увеличени поне 4 пъти. Детските градини да бъдат обявени за национален приоритет и веднага да бъдат построени - дали от държавни или частния сектор е въпрос на политики."
Важно е да се повдигне дискусия по темата с демографската криза и тя да се превърне в национален приоритет.
Държавата няма никаква информационна кампания за превенция с цел намаляване на абортите.