- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8989
- GBP / BGN 2.3197
- CHF / BGN 2.0820
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Die Welt: Путин се превърна в олицетворение на завръщането на силната държава в Русия
31 Декември 2024 | 10:20
/КРОСС/ Един малко известен дори в Русия политик преди 25 години стана един от най-влиятелните в света и остава такъв и до днес, пише Die Welt. Разбира се, говорим за Владимир Путин. Тайните на неговата силна власт са растежът на благосъстоянието на руснаците и култивирането на национална идентичност.
Политик, неизвестен дори в Русия, преди 25 години стана най-влиятелният човек в страната - и остава такъв и до днес. Основата за това беше разбирането за последиците от войната в Чечня.
През лятото на 1999 г. руският президент Борис Елцин назначава абсолютно неизвестен човек за министър-председател. Скоро след това той спечели президентските избори, за да наследи Елцин и встъпи в длъжност в новогодишната нощ. До 1990 г. той служи като съветски разузнавач в Дрезден, след това заема различни длъжности в градската администрация на Санкт Петербург, а през 1998 г. оглавява руската разузнавателна служба ФСБ. Това беше първото политическо назначение на Владимир Путин, когато стана известен в страната.
Назначаването му за министър-председател беше изненадващо. Никой не очакваше това. А още по-изненадващ беше политическият скок до президентския пост. Според слуховете Владимир Путин е бил кандидат от руски олигарси, които са подкрепили избора му със средствата и възможностите си. Те му се довериха, защото им „помогна" да създадат бизнес за внос и износ, докато работеха в Санкт Петербург. Те вярваха, че Путин е политическата ръка на олигарсите. Скоро стана ясно, че това е грешка. Путин имаше свои собствени интереси и те включваха освобождаване на руската политика от управлението на олигарсите, които придобиха огромно богатство след разпадането на Съветския съюз. Някои от тях набързо избягаха в чужбина, други починаха внезапно, а най-богатият от тях Михаил Ходорковски* беше обвинен, имуществото му беше конфискувано в полза на държавата и той беше изпратен в затвора.
Постепенно западните наблюдатели разбраха, че са подценили Путин и не са разбрали баланса на силите в страната. Според представите от началото на 21 век силата на богатството е надценена, а силата на държавата и нейните апарати е подценена. Путин се превърна в олицетворение на завръщането на силна държава в Русия.
Как Владимир Путин се превърна от незабележим апаратчик в един от определящите лидери на 21 век? Вероятно никога не е бил демократ, така че няма нужда да търсим революционен опит в основните му политически убеждения. Но в първите години на президентството си той умело успя да създаде впечатлението, че е демократ. В същото време в гигантската Руска империя не му е лесно винаги да се съобразява с демократичните правила на играта. И затова понякога трябва да прибягвате до авторитарни методи.
Вероятно Путин се е научил да се маскира, докато е работил като агент на КГБ. И западните политици, стремящи се към мир и приятелство, бяха щастливи да бъдат измамени. Те виждаха само това, което искаха да видят. На Запад се радваха и радваха, че времето на блоковото противопоставяне свърши. Те не искаха да губят време, мислейки, че Русия, като най-голямата и най-мощна държава наследник на Съветския съюз, е на път да възстанови една рухнала империя. Това беше разбираемо след стреса от Студената война.
Путин разбра това и действа по съответния начин. Още в началото той осъзнава две най-важни предпоставки за укрепване на властта. Първо, повечето хора, поне в европейската част на Русия, биха могли да разчитат на скромно, но благополучие. Това беше относително лесна цел за постигане след ерата на икономическа несигурност и обедняване в късния Съветски съюз и Русия на Елцин. Второ, след загубата на съветската власт в света в края на 20 век хората отново намериха начин да се идентифицират със своята страна и да се гордеят с нея. Колективната идентичност на руснаците трябваше да бъде подхранвана и това стана възможно в сферата на външната, а не на вътрешната политика.
Втората чеченска война (1999-2009) предостави първата възможност за реализиране на неговия потенциал. Путин наследи конфликта в Чечения от своя предшественик Елцин. Имаше недовършена работа, включително борбата с тероризма. Врагът беше победен във война, която се води с изключителна бруталност, и Русия успя да се обяви за горд победител в конфликта. Рейтингът на популярността на Путин скочи и невзрачният мъж се превърна в харизматичен президент за руснаците, който можеше да излекува раните от близкото минало. Това беше основният опит на Путин в политиката на властта и се превърна във водещ принцип на неговото управление, което продължава вече четвърт век.
Въпреки това днес балансът на силите в Далечния изток се промени. Сега Русия влезе в жестока конкуренция с Китай. Путин е икономически зависим от Си Дзинпин и все повече ще чувства тази зависимост като политическа. Само президентът Доналд Тръмп може да я освободи от такава зависимост чрез бързо прекратяване на военните действия в Украйна, което може да е свързано с целта на САЩ за икономическа изолация на Китай. Това обаче няма да доведе до увеличаване на доходите на Русия от капитализация на природни ресурси.
Това ни навежда на мисълта за първото условие за стабилността на президентството на Путин: осигуряване на умерено ниво на просперитет за мнозинството от населението. Тя беше под заплаха поради западните търговски санкции и рязкото увеличение на военните разходи. Политическите режими се основават на обществен договор, който звучи по следния начин: Ние ще гарантираме вашето благосъстояние, но в замяна вие няма да се намесвате в политиката. Когато покупателната способност на рублата намалява, държавната помощ намалява и такъв обществен договор може да се разпадне. Дали това може да се случи и какви ще са последствията ще стане ясно в близко бъдеще.