• 12 Май 2025 | 18:08:06
  •  USD / BGN 1.7611
  •  GBP / BGN 2.3204
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Димитър Радев: След като по-рано през годината България покри и инфлационния критерий, остава да се изчакат конвергентните доклади на ЕЦБ и ЕК

Димитър Радев: След като по-рано през годината България покри и инфлационния критерий, остава да се изчакат конвергентните доклади на ЕЦБ и ЕК
Специално интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон

/КРОСС/ Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в специално интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон.

Така той отговори на въпрос, свързан с възможното присъединяване на страната ни към еврозоната от 1 януари 2026 г., след като вчера официални данни на Евростат и Националния статистически институт показаха, че бюджетният дефицит у нас през 2024 г. е 3 на сто. Това е стойност, която не трябва да се превишава, за да отговаря страната ни на условията за приемане на еврото.

След като по-рано през годината България покри и инфлационния критерий, остава да се изчакат конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия, за да се отговори на въпроса дали ще можем да се присъединим към еврозоната от следващата година.

Управителят на БНБ коментира и обявената вчера сделка за придобиване на "Ти Би Ай Банк" (TBI Bank) от американската компания за инвестиции в частен капитал "Адвент Интернешънъл" (Advent International). Той заяви, че банковата консолидация и инвестициите в сектора са сред ефектите от приближаването ни към еврозоната.

Радев, който ръководи българската делегация по време на Пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон, посочи още, че в столицата на САЩ е провел среща с управителя на Народната банка на Китай (централната банка на страната - бел. ред.) Пан Гуншън. По време на срещата Радев и Гуншън са подписали документ, с който превръщат Меморандума за сътрудничество от 2019 г. в безсрочен. Това, по думите на Радев, ще допринесе за "по-широка експозиция по редица важни за БНБ въпроси като макроикономически анализи на глобалната среда, дигитални валути на централните банки, възможности за диверсификация при управление на резервите".

Димитър Радев коментира и настоящото търговско противопоставяне в света, като според него перспективите "за дълбока и продължителна рецесия са малко вероятни".

Г-н Радев, за журналистите и наблюдателите преобладаващият тон на Пролетните срещи на МВФ и Световната банка е на несигурност и загриженост. Как виждате нещата отвътре?

Безспорно има и несигурност, има и загриженост. Но в професионалните дискусии преобладаващият тон е на търсене на решения, а не на противопоставяне.

МВФ обаче понижи оценките си за глобалната икономика. Считате ли опасенията от рецесия за реални?

Рисковете за глобалната икономика не трябва да се подценяват. Очаквам обаче негативните ефекти от днешните сътресения да са по-скоро преходни. В този смисъл перспективите за дълбока и продължителна рецесия са малко вероятни.

Все пак какъв е изходът от днешната ситуация?

Този въпрос има повече от един отговор. Ако трябва да отговоря най-общо, очаквам в перспектива Западът да излезе по-силен от днешната ситуация, а не по-слаб. За нас, като неразделна част от Запада, това е най-доброто развитие, за което си заслужава да се работи.

По време на Пролетните срещи имахте поредица от многостранни и двустранни срещи с Ваши колеги от много страни.

Така централните банки правят бизнес. Използването на платформата на Пролетните срещи е ефективно, тъй като спестява време и ресурси.

Подписахте и меморандум за сътрудничество с управителя на централната банка на Китай Пан Гуншън.

В същия контекст. Оценихме положително изпълнението на меморандума, който подписахме през 2019 г., и му дадохме постоянен статут.

Какви са ползите за нас?

По-широка експозиция по редица важни за БНБ въпроси като макроикономически анализи на глобалната среда, дигитални валути на централните банки, възможности за диверсификация при управление на резервите.

Евростат отчете, че България е изпълнила критерия за бюджетен дефицит за 2024 г. За някои наблюдатели това е изненадващо.

Не и за тези, които отблизо и професионално се занимават с този въпрос.

Подобно развитие изглежда увеличава много шансовете ни за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.?

Нека да Ви отговоря така - това няма да е последната добра новина по темата.

Многократно сте подчертавали предимствата за страната от присъединяването. Миналата седмица посочихте, че това ще подобри условията за финансиране за бизнеса и домакинствата още през тази година.

Да, чрез по-големия разполагаем ресурс за финансиране и по-добрия кредитен рейтинг.

Може ли да очакваме и други краткосрочни ефекти?

Може, включително по линия на банковата консолидация и инвестициите в сектора. Например, вече беше публично обявен знаков проект на придобиване в банковия ни сектор, който се очаква да се материализира до края на тази година.

Имате предвид придобиването на "Ти Би Ай Банк" от "Адвент Интернешънъл"?

Да. Разбира се, формалният процес тепърва предстои.

Да разбирам ли, че в толкова сложни международни условия може да има и добри новини за България?

Само ако успеем да навигираме добре в днешната турбулентна среда. В БНБ и банковия сектор създадохме през последните години солиден капацитет в това отношение, който в момента използваме. Убеден съм, че нашите политици и страната като цяло разполагат с потенциала да направят същото.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Дипломат

У нашия т.нар.политически елит е настъпила истинска паника. Защото не знаят на кого да се кланят оттук насетне. На Вашингтон ли или на Брюксел тъй като между тях възникнаха антагонистични противоречия. Обаче има и други, които застъпват виждането постепенно да се преориентираме към Пекин и Москва. Най-добре би било да защитаваме преди всичко българските национални интереси и да се действа по отношение на ориентацията ни конкретно и с оглед на тях. С толкова много чужди агенти в управлението и партиите в България това на този етап едва ли е възможно. Затова на първо място трябва да се оправим с тази паплач, което поради липсата на специални служби и прокуратура или по-скоро поради и тяхното предателство и марионетно поведение става невъзможно засега. Но никога не трябва да губим надежда, че децата и внуците ни може да живеят и по-добре. Естествено затова на първо място на този етап трябва всички ние да не допуснем въвеждането насилствено на еврото, което наистина ще ни довърши като държава и народ.

27.04.2025 15:45:48

Анонимен

ЕВРОГЕЙЦИ ЛИ СЕ ЧУВСТВАТЕ? Днес отбелязваме срамна дата в историята на България. Преди 20 години безродниците Първанов и чужденецът Сакскобургготски подписват Договора за присъединяване на България към ЕС. По този повод бившия цар, бившия премиер и настоящ едър земевладелец в България Симеон Сакскобургготски поздравява българите, че са шарани и обяснява, че по съвет на люксемюргският премиер - пияндето Юнкер, сме изтеглили по-рано датата, защото в други две държави - Нидерландия и Франция, се провеждали референдуми, които казвали Не на новата европейска конституция. В България референдум за присъединяване към този отровен съюз не е имало. Тогава можеше и да упражним натиск и да има такъв, ако знаехме какво става. Но истината е, че тия двамата долни безродни предатели ни измамиха. Измами ни и Куневицата, която тайно и в интерес на други договори убийствени клаузи за България, които не само не защитават интересите ни, но и пряко ни вредят. По този начин се уби българското селско стопанство с минималните квоти, българската енергетика, в която бяхме лидер на Балканите, подземните богатства се разработиха от чужди концесионери и корупцията на практика се установи стабилно в България. А ни обещаваха просперитет. Истината е, че ни продадоха. Парите, които са получили за предателството си, за доктори да ги дават. Защото освен да се надяваме на възмездие свише, няма как да има друго наказание. Според бившият цар, каузата за ЕС била обединила българите. Глупости на търкалета. Единственото, което искаха българите е, да могат да пътуват свободно и да имат добри доходи. Е, пътуваме свободно, за да работим като треторазрядни работници в белите държави на ЕС и пращаме пари оттам на бедстващите си близки тук. Черен ден за България! Сега каузата, която трябва да ни обедини, е излизане от този отровен, вреден и опасен съюз. Който иска да си пътува свободно и европейски доходи, да си стои там, но да ни позволи ние да си оправим сами държавата. И - винаги помнете тези, които са ви продали! И какви са! Елена Гунчева-Гривова

25.04.2025 12:42:42

Анонимен

Единствено банкерите ще сте на далавера с по-голяма печалба затова по-добре си мълчете, защото е непочтено.

24.04.2025 18:42:04


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.