• 16 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7472
  •  GBP / BGN 2.3209
  •  CHF / BGN 2.0849
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Трябва ли да се изучава религия в училище

Трябва ли да се изучава религия в училище
Дискусия в студиото на BTV „Тази сутрин“

/КРОСС/ Въвеждането на задължителен предмет „Религия и добродетели" беше обсъдено вчера на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН) в НДК.

На форума присъстваха българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители и родители.

Министърът на образованието Красимир Вълчев обясни, че ще има избор от три програми - православно християнство, ислям и програма, насочена към философията и етиката.

За да се въведе задължително изучаване на религия в българското образование, трябва да бъда приети законови промени от Народното събрание.

Концепцията на МОН обаче все още не е готова, тя ще бъде предложена до средата на май. Ако проектът на образователното министерство бъде приет от депутатите, задължителен час „Религия и добродетели" ще има от учебната 2026/2027 г. Идеята е той да се въведе от 1. клас.

Темата коментираха в BTV „Тази сутрин" проф. Амелия Личева, председател на Съвета на деканите в Софийския университет, проф. Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и Данко Калапиш, директор на столичното 107. ОУ в София.

„Ако въвеждаме нов предмет, възниква въпросът ще извадим ли някой друг - ще освободим ли програмата, или ще натоварим още учениците. Вторият въпрос - така както сега е формулиран часът - „Добродетели и религия", трябва ли ние в университетите да създадем такъв предмет, за да обучаваме учителите". Третото, което чух и много ме озадачи е, че ще преквалифицират учители и ще го въведат от учебната 2026/2027 г. Въпросът е кой ще преподава? Според мен най-спешно за българското образовани е да се преразгледат учебните програми", смята проф. Игнатов.

„И в момента - от 1997 г., вече близо 30 г., се преподава религия, за съжаление като избираем. Защо казвам за съжаление - в София при близо 270 училища има 7-8, които предлагат обучение по религия. Проф. Игнатов казва, че няма подготвени кадри, но нека не забравяме, че богословието е една от най-старите специалности в Софийския университет, заедно с педагогиката - на близо 100 г. Факт е, че тези богослови не са на терен в училищата и може би ще имаме трудност в началото да обезпечим обучението, но кадри има", е мнението на Калапиш.

„Като гледам какви реформи предлага министерството си казвам, че е по-добре нищо да не правят. По-добре е да оставят програмите такива каквито са. В момента знания по религия децата получават и през предмет като „Човекът и обществото" и през изучаването на старобългарска литература, и предмета „Философия" - там се запознават с всички религии. Също като проф. Игнатов смятам, че през литературата децата могат да се запознаят с вярата, не казвам с религията, а точно с вярата", коментира проф. Личева..

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.