• 23 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7043
  •  GBP / BGN 2.2780
  •  CHF / BGN 2.0990
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Защо елените сменят рогата си всяка година

Защо елените сменят рогата си всяка година

/КРОСС/ Дълбоко в Родопската гора зимата не отпуска лесно. Дори през април Баташки снежник е облечен в бяло. В тази сурова ледена приказка ставаме свидетели на любопитен феномен от кръговрата в дивия свят.

Някои знаят, други може би не, но всяка година, в края на зимата и началото на ранната пролет, елените сменят своите рога. Огромните красиви корони остават в гората.

Така само за една година рогата на благородния елен например, успяват да достигнат невероятни размери. Има моменти, когато рогата растат на главата на животното с по 1-2 сантиметра на денонощие.

"През зимата еленът хвърля рогата. Започва нов растеж. И за брачния си период през септември те са във вида, в който виждаме този рог", каза директорът на ЮЦДП-Смолян инж. Здравко Бакалов.

Тазгодишната колекция рога на родопското ловно стопанство "Борово" е от над 20 чифта, събрани в подножието на Баташки снежник.

"Радостта ние - на колегите, с които се грижим за елените - дойде ли март, да намерим еленските рога. Да видим кои елени са тук и кои ги няма", посочи Сабайдин Амзов от ДЛС „Борово".

Той обикаля горите на територията на ловното стопанство от десетилетия. И познава добре животните наоколо. Някои от тях са израсли буквално пред очите му.

"Щом погледна рогата, познавам ги елена. Намирам им рогата и ги сравнявам с тези от минали години", допълва той.

Сабайдин и колегите му обхождат огромна територия, макар че знаят къде да търсят рогата.

"Едно време, когато не се подхранваше дивеча, елените си оставяха рогата там, където зимуваха - по южните склонове, по припеците. Започнахме да подхранваме и елените се задържаха около хранилките. Двата рога - единият пада, вторият може и след седмица. По-трудно се намира вторият", обясни още той.

Събирането на рогата всяка година не е самоцелно. Специалистите анализират състоянието на популацията. Ако условията позволяват, за едно и също животно могат да се съберат чифтовете рога от няколко години назад. Така може да се онагледи целия живот на благородния елен.

"Имаме събрани рога от едно и също животно за 3 години назад. Много е трудно постижимо това. при нас елените живеят на огромна открита територия. Трудно намираме всички рога", посочи директорът на ДЛС "Борово" инж. Пламен Джиханов.

България е водеща страна в трофейното дело и държи световния рекорд за благороден елен. Именно усилията по събиране, описване и изследване на рогата в ловните стопанства дават солидна база информация за състоянието на популацията.

"Едно животно, което трайно обитава района, може да бъде наблюдавано всяка година от своя цикъл на развитие. Специалистите, намирайки всяка година рогата от това животно, правят анализ как се развива еленът - в положителна посока или обратното", отбеляза Здравко Бакалов.

А всяка година най-красивите, най-добре развитите рога се показват пред света на уникална изложба в държавно ловно стопанство "Воден-Ири Хисар". На просторна поляна се подреждат тонове еленски рога, събрани от цялата страна.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.