- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9091
- GBP / BGN 2.3204
- CHF / BGN 2.0818
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Министър Запрянов: Предоставената военна помощ за Украйна е в стриктно съответствие с решенията на НС (Обновена)
03 Септември 2024 | 11:29
/КРОСС/ „Всички общо осем пакета, които до момента сме изпратили като помощ за Украйна, включват различно въоръжение, техника, бойни припаси и са в стриктно съответствие с решенията на Народното събрание." Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на журналистически въпрос дали България е предоставила на Украйна български самоходни артилерийски установки „Гвоздика". Той говори пред медии днес, 3 август, във Военната академия, където откри новата академична учебна година.
Министър Запрянов подчерта още, че помощта, която България предоставя, включва въоръжение, техника и боеприпаси, които са излишни са Българската армия. Той потвърди, че в изпратената помощ има и такива артилерийски установки. Министър Запрянов уточни, че всички страни от бившия Варшавски договор продължават да помагат на Украйна и да изпращат такива системи.
„Всички пакети, които сме изпратили, подлежат на компенсационно възстановяване. Очакваме много сериозни суми и тези пари, в съответствие с решението на Народното събрание и Правителството, ще бъдат реинвестирани в модернизация на Въоръжените сили", подчерта министър Запрянов. Проектът за придобиването на 155-мм артилерийски системи напредва, като работната група изследва различни възможности, посочи той.
Министърът на отбраната съобщи, че през тази година има ръст в приема на курсанти във висшите военни училища. „Нашият стремеж обаче е този ръст да е 100%, за да се попълнят на 100% обявените места за курсанти", коментира министър Запрянов.
На въпрос, свързан със закупуването от Сърбия на френски изтребители „Рафал", министър Запрянов беше категоричен: „България е страна-членка на НАТО, нашата отбрана е гарантирана от съюзниците. Догодина ще получим първите осем самолета F 16 Block 70, после и другите осем. Нормален процес е държавите да заменят стара техника с нова. Приоритет в нашата политика е интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС. Сърбия, както и Босна и Херцеговина са страни-членки на инициативата „Партньорство за мир" на НАТО и ние изграждаме добросъседски отношения с тях. Не разглеждаме превъоръжаването на нашите въоръжени сили като заплаха към нашите съседи и приемаме тяхното превъоръжаване като прозрачен процес на национално решение, което не е заплаха за нас".