- 17 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8631
- GBP / BGN 2.3580
- CHF / BGN 2.0869
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Св. Сава Освещени - (Савинден)
05 Декември 2024 | 06:25
/КРОСС/ Преподобни Сава се родил в 439 г. в област Кападокия (Източна Мала Азия) в семейство на благородни и благочестиви родители. Когато навършил пет години, бил оставен заедно с имуществото на родителите си у роднини, тъй като баща му бил на служба при царя и с майка му заминали за Александрия.
Малкият Сава, който още от ранна възраст се отличавал със зрелия си ум, виждайки враждата и разприте, които съществували между роднините му, се отказал от богатството си и отишъл във Флавиановия манастир (сега манастир „Св. Иоан Предтеча"). Тук той бързо изучил Псалтира и останалите книги от Свещеното Писание, преуспявайки в добрите дела и във всичко следвал монашеския устав.Скоро светията, независимо от неговата младост, по своята добродетел станал съвършен като старците, които живеели в обителта.
В този манастир свети Сава живял пет години, възхождайки от сила в сила и от слава в слава. След това у него се породило голямо желание да отиде в Иерусалим, за да се поклони на светите места и да посети отците, които живеели в пустинята около града, да получи полза от техните беседи, както и да намери там място за себе си, където да води пустиннически живот.
На 5 декември 533 г. (на 94 години), след като приел Пречистите Тайни и изрекъл: „Господи, в Твоите ръце предавам духа си!", свети Сава преминал в неленния живот, съпровождан от Божиите ангели и светите мъченици.
В източноправославната църква, този ден е посветен на светец мъж - Свети Сава, посветил живота си в служба на бога и построил с наследството си няколко манастира и болници.
В българските представи, Сава е жена - светица, сестра на Варвара и Никола, покровителка на чумата, макар че в отделни райони на страната честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците (вълчи пастир).
В някои райони празнуват Савинден и в чест на мъртвите. Жените приготвят варено жито и го раздават на гробището за помен.
Преди изгрев слънце жените, които не могат да заченат, пресяват брашно през наопаки обърнато сито. А най-старата жена в дома нарежда: "Обърни, чедо, ситото, че да ти се обърне корема." и вярват, че след като раздаде омесения и опечен обреден хляб на кръстопът, до годината ще добие рожба.
За здраве и плодородие жените раздават и питки. В същото време обредите "закрилят" стопаните от вредоносното действие на злите сили.
Митологията представя Св. Сава като брат на Св. Варвара (почитана ден преди него) и на Св. Никола (почитан ден след него). Свети Сава в народните вярвания е по-добрия, той винаги върви след Варвара и я моли да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двата подготвят празника на Св. Никола, затова се казва: "Варвара вари, Сава пече (меси), Никола гости гощава".
Празнуват именниците: Елисавета, Сава, Савина, Съби, Събка, Съботин, Съботина, Славка, Славомир, Славчо, Сафка, Слави, Светослав, Светослава.