• 05 Фев 2025 |
  •  USD / BGN 1.8766
  •  GBP / BGN 2.3540
  •  CHF / BGN 2.0818
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

/КРОСС/ Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г.

Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни:

"Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент. ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск в пенсионната система върху разходите и натиск от по-високи разходи за персонал поради инфлацията. Този натиск продължи с решения, които се взеха в парламента, за увеличаване на разходи за персонал в определени сфери, а също и с инвестиционната програма, която беше приета с Бюджет 2024, която не е обвързана с показателите на 3-годишната бюджетна прогноза. ... Още от 2022-ра беше ясно, че имаме проблем и излизаме от орбитата на следване на стабилна фискална политика и това с времето се разви".

По думите на Велкова трябва много прецизно да се приоритизират разходите в Бюджет 2025 и "чак тогава, ако дупката не може да бъде запълнена, да се мисли за промяна в данъчната система":

"Не споделям, че данъчната система трябва да се променя, затова призовавам първо да се преразгледа разходната част на бюджета. Но ако е необходимо, тогава всеки един данък би могъл да бъде въпрос на обсъждане. ... По-безболезнено е някои разходи да бъдат спестени и отложени, отколкото да се увеличават данъците, които засягат всички граждани и бизнеса".

"Много рисково ми се струва и няма да постъпят в пълния размер, в който са разчетени, средствата по ПВУ", добави тя.

Реалистичната дата за влизане в еврозоната би била 1-ви януари 2026 г., каза бившата служебна финансова министърка, като подчерта, че очаква в най-скоро време правителството да поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад:

"Не мисля, че Народното събрание и Министерството на финансите ще допуснат да приемат един бюджет, който е нереалистичен и ще доведе до надхвърляне на 3% дефицит". 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/guntitan

12.01.2025 21:01:11

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.