• 19 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8992
  •  GBP / BGN 2.3159
  •  CHF / BGN 2.0820
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Изследване: Въглеродният диоксид се увеличава с темпове, "несъвместими" с поставените цели за овладяване на глобалното затопляне

Изследване: Въглеродният диоксид се увеличава с темпове, "несъвместими" с поставените цели за овладяване на глобалното затопляне

/КРОСС/ Въглеродният диоксид в атмосферата се увеличава с темпове, които са несъвместими с поддържането на глобално затопляне под 1,5 градуса по Целзий, предаде Пи Ей Медия/ДПА, позовавайки се на изследване на Националната метеорологична служба на Великобритания.

Концентрациите на ключовия парников газ са се повишили с най-бързите си годишни темпове през 2024 г., откакто през 1958 г. започват да се правят измервания в Мауна Лоа на Хаваите, надхвърляйки прогнозите на метеорологичната служба за годината.

Покачването от 3,58 части на милион (ppm), регистрирано на Мауна Лоа, е над прогнозираните от службата 2,84 части на милион, докато сателитните измервания също показват големи повишения в световен мащаб.

Според Националната метеорологична служба на Великобритания увеличението се дължи на рекордно високите емисии от изгарянето на изкопаеми горива, улавянето на по-малко въглерод от естествените поглътители като тропическите гори и горските пожари.

Намаляването на количеството въглерод, поглъщано от горите, и горските пожари се дължат на горещините, свързани с климатичния модел Ел Ниньо в Тихия океан, който повишава глобалните температури, и на изменението на климата.

Метеорологичната служба, която изготвя прогнози за въглеродния диоксид от 2016 г., предвижда, че повишението между 2024 и 2025 г. няма да бъде толкова екстремно, колкото миналогодишното, и ще достигне около 2,26 части на милион.

Но дори това по-бавно покачване ще бъде твърде бързо, за да се продължи по пътя, очертан от Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) към ООН, според която температурите не трябва да превишават прага от 1,5 градуса спрямо прединдустриалните нива, предупреждава метеорологичната служба.

Според IPCC има и варианти, които предвиждат температурите временно да превишат този праг от 1,5 градуса по Целзий за няколко десетилетия, преди стойностите им да се върнат под него до края на века.

Тези варианти обаче ще изискват да се разчита повече на технологии или подходи, като например засаждане на повече гори, които намаляват общото ниво на въглероден диоксид в атмосферата.

Продължаването на усилията да се предотврати затоплянето на света с повече от 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива е един от ключовите ангажименти, поети от страните, подписали Парижкото споразумение през 2015 г. в опит да предотвратят най-опасните последици от изменението на климата.

Въглеродният диоксид в атмосферата задържа топлината, а по-високите нива на този газ улавят повече топлина, повишавайки глобалните температури с течение на времето. Това води до влошаване на последиците, включително покачване на морското равнище, по-екстремни суши, бури, наводнения и неблагоприятни ефекти върху дивата природа и важни природни системи.

Ако човечеството иска да ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, увеличението на въглеродния диоксид в атмосферата трябва да се задържи до 1,8 части на милион годишно през това десетилетие, след което да спре и да започне да намалява, според изчисленията на IPCC, отбелязват от Националната метеорологична служба на Великобритания. Досега обаче през настоящото десетилетие увеличението е средно с около 2,5 части на милион, казва професор Ричард Бетс, който ръководи изготвянето на прогнозата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Що се лужете, бе хора, Въглеродният двуокис е тежък газ и се "утаява" ниско над повърхността на земята. Ако и да е парников газ, блокиращ излъчването на топлина от земята, той ограничава и слънчевата радиация. И най-вече, не може да се издигне високо във въздуха както "учените" и "експертите" ни лъжат. И друго интересено, въглеродния двуокис е храна за растенията - през деня те изшускат кислород и поглъщат въглеродния двуокис а през нощта е обратното, но отделения въглероден двуокис е три пъти по-малко от поетия. А да сте чули някой "зелен" да е предлагал залесяване?

Преди 2 часа

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.