- 22 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8581
- GBP / BGN 2.3487
- CHF / BGN 2.1044
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
След вота: По-близо или по-далече сме от редовен кабинет
04 Ноември 2024 | 12:02
/КРОСС/ Въпреки съмненията за честността на изборите, кабинет може да се изгради. Това анализира в NOVA „Здравей, България" социалният антрополог Харалан Александров.
„Проблемът не е в съмненията, те ще се засилват поради цялостната ерозия на доверието в демокрацията. Проблемът с кабинета е по-скоро свързан с отношенията между партиите. Те са силно антагонистични. Имаме една голяма партия - ГЕРБ, но не достатъчно голяма, за да сформира управление, но достатъчно голяма, за да не може без нея. Имаме 2 средни партии - ПП-ДБ и „Възраждане", четири малки и едно джудженце. Сега може да се види кои партии имат интерес да има управление и кои от това да продължи противопоставянето", заяви Харалан Александров.
Политологът Ружа Смилова коментира, че има умора от изборите и нагласи в обществото да няма толкова скоро още едни, затова и тези, които могат да искат касиране на вота, не го правят.
„Най-вероятно това, което ще се случи, е опит за частично касиране. Ще се съберат гласове в парламента да бъдат отворени отделни секции", коментира Смилова.
„Ако се говори за формиране на кабинет в такава нечиста среда, защото има сериозни съмнения за легитимността на резултатите, е необходимо да се изнесат данни кой е печелил от тези машинации и подправяния на резултати", каза Смилова.
Кабинет на малцинството започва да изглежда единственият възможен, коментира Харалан Александров. „Причините са очевидни - ПП-ДБ и „Възраждане" искат да бъдат опозиция", коментира той. „Остават като потенциални партньори четирите малки партии - двете - ДПС и АПС, с ИТН, БСП. На ПП или поне на Асен Василев позицията е категорична - че ще саботира всички опити за съставяне на правителство, лидирани от ГЕРБ. С „Възраждане" изглежда неприемливо, тъй като искат преразглеждане на приоритетите", каза Александров.
Смилова коментира, че вероятно се изчакват и изборите в САЩ. „Но въпросът не е към анализаторите, а към политиците - какво налага една седмица след изборите ние да не знаем какви са възможностите, кое е на първо място", каза Смилова.