-
02 Май 2025 |
USD / BGN 1.7197
GBP / BGN 2.2961
CHF / BGN 2.0831
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Проф. Димитър Иванов: Живеем в един от тези редки моменти, когато всичко се променя

13 Април 2025 | 07:21

/КРОСС/ Живеем в един от тези редки моменти, когато всичко се променя - геополитика, мита, партньорства, търговски блокове. Това каза снощи макроикономистът проф. Димитър Иванов в предаването „Говори сега" по БНТ.
По думите му липсва икономическата логика и разум в реформите на президента Тръмп. Затварянето на икономиките и спирането на процеса на глобализация звучи неефективно. „Резултатите не закъсняха. Борсите се сринаха с 20%, имаме значим спад на долара - 10-годишен спад на долара спрямо швейцарския франк, 5-годишен спад спрямо японската йена, 3-годишен спад спрямо еврото. От началото на седмицата се очаква още по-голям удар върху най-значимия пазар в света - пазара на облигации. 29 трилиона долара ще се сринат, защото светът се опасява, че тази тарифна война ще доведе до рецесия, а някои говорят и за стагфлация", обясни проф. Иванов.
Няколко са групите страни, ударени от митата на Доналд Тръмп. „Основна цел на американската нова тарифна политика представлява Китай, но има една цяла нова група страни - Виетнам, Тайван, Южна Корея. Тази група страни от Югоизточна Азия представляват 20% от търговските партньори, към които Китай изнася. Стратегията на този удар е да забави китайската икономика. Кой ще мигне пръв в този дуел ще видим, защото видяхме и отговора на китайското правителство с няколко наддавания на тарифите", припомни проф. Иванов.
Европа е изправена пред тежки икономически предизвикателства, имайки предвид, че основните икономики са в кризи - на държавния дълг, на икономическата активност. Европа се нуждае от над 2 трилиона инвестиции за обновяване на енергийната система и още 800 милиарда за своята отбранителна мощ.
„Тарифите за Тръмп не са икономически инструмент, а инструмент за политическа власт, влияние и опит за надмощие. Шансът на Европа е да ускори своя растеж, да открие нови територии, нови пазари. Включително че се говори за едно по-голямо отваряне на китайските стоки", заяви макроикономистът.