• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Диян Стаматов: Добре е да се обмисли 15-20% увеличение на учителските заплати в бюджета

Диян Стаматов: Добре е да се обмисли 15-20% увеличение на учителските заплати в бюджета

/КРОСС/ Добре е да се обмисли 15-20% нарастване на учителските заплати в идващия бюджет. Това изясни пред БНР Диян Стаматов, ръководител на Съюза на работодателите в системата на националната култура и шеф на 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" в София.

"Говореше се за 125% от междинната брутна работна заплата за страната, само че на този стадий те са 110%. Изоставането от междинната работна заплата е с към 15%. Необходимо е и обсъждане на сериозна смяна в средствата за приблизително обучение, които са във връзка с прехрана, подготовка на учителите и обединен разходен стандарт за учениците". Проблемът с дефицита на фрагменти по математика, физика и естествени науки ще се задълбочава с всяка минала година, означи още Стаматов в предаването "Преди всички".

"Обмислянето на ограничения в поддръжка на такива експерти или на хора, които биха се съгласили да преподават тези предмети, би трябвало да се осъществя бързо и незабавно. До огромна степен то е и в директна връзка със самото заплащане". Учебните стратегии не са изменени и тази година, означи шефът на 119-то учебно заведение.

"Всичко остава на равнище спор и очакване да се случи. Съдържанието в учебниците е същото, каквото е одобрено преди много години. Някои от тях са много дебели. Историята в гимназиален стадий е над 300 страници. Учебното наличие от време на време е тежко, натоварващо и демотивиращо. Честата промяна на разнообразни екипи довежда до неспособност да се стигне до национално решение какво да се олекоти и осъвремени".

Той уточни, че най-голямата смяна, с която ще стартира тази образователна година, са безплатните учебници за всички възпитаници от I до XII клас. Диян Стаматов разяснява също неспазването на разпоредбите и неналичието на наказания в учебните заведения. Той го дефинира като "най-големия проблем в родното обучение".

"Лека смяна в закона, обвързвана със глобите и тласъците на учениците, както и подзаконовите наредби. Намираме се в обстановка, в която всяка глоба бива подлагана на съществено подозрение и административни тълкувания. Стига се до неприлагане на никакви наказания. Според сегашното законодателство родителите имат право да вършат сходни административни обжалвания". Когато учебното заведение и родителите застанат на разнообразни позиции, по този начин се обезсмисля целият образователен развой, изясни Стаматов.

"Нарушено е и чувството за правдивост. Елементарните санкиции за дребни прегрешения не би трябвало да подлежат на административно санкциониране. Сериозни наказания би трябвало да се постановат единствено в краен случай, откакто бъдат извършени всички превантивни диалози. В сегашния миг административната процедура е тромава и продължава 30 дни, с цел да се реалокира възпитаник от едно учебно заведение в друго. Когато има сериозна експанзия, постоянно сме очевидци по какъв начин не могат бързо да се осъществят сходни дейности. Може би и тук би трябвало да има леко облекчение в административния проблем".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

жо

достатъчно са им високи. файда йок. излизат повечето дебили

14.08.2024 11:15:12

Анонимен

Искат увеличение на заплатите, а се видя колко много поддържници на нестандартните сексуални отношения са възпитали сред учащите.

09.08.2024 16:42:38

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.