• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ден на отворените врати в пречиствателната станция в Бистрица

Ден на отворените врати в пречиствателната станция в Бистрица

 

София /КРОСС/ На 5 ноември 2011 г. (събота), „Софийска вода” организира Ден на отворените врати в пречиствателната станция за питейна вода в Бистрица. Това е възможност за всички желаещи да се запознаят с процеса на пречистване на водата, която постъпва в столицата, с контрола на качеството на водата и пътя от водоизточниците до домовете ни.

На всеки кръгъл час между 10 и 15 часа посетителите ще могат да влизат в станцията, след като представят на охраната документ за самоличност (децата до 16-годишна възраст трябва да са придружени от възрастен).

За улеснение на посетителите, до пречиствателната станция е осигурен и безплатен транспорт. Той ще превозва желаещите от сградата на „Софийска вода” в Бизнес парк София до ПСПВ Бистрица и обратно.

Пречиствателната станция се намира на ул. "Липа" в ж.к. "Бункера" (виж картата). До нея стигат автобусни линии № 68, 69 и 70, както и маршрутни таксита № 37 и 41.

Посещенията ще бъдат организирани на групи, придружени от служители на „Софийска вода”, които ще представят технологичните процеси и работата в пречиствателната станция.

 

ПСПВ Бистрица – най-голямата станция в България

Пречиствателна станция Бистрица е най–голямата, модерна и надеждна станция за пречистване на питейна вода в България. Разположена е на площ от 135 декара и е проектирана да преработва 8,8 куб. метра вода в секунда. Станцията е пусната в експлоатация през 1999 г. и оттогава работи 365 дни в годината, 24 часа в денонощието. Преди това водата на София е била обработвана от по-малката по капацитет пречиствателна станция в Панчарево.

София е една от най-облагодетелстваните столици в Европа, защото се водоснабдява с планински, природно чисти води. За водоснабдяването на София се довежда планинска вода от Рила, събирана в язовирите Бели Искър и Искър.

Те осигуряват съответно около 20% и 80% от водата за столичния град. По пътя си от язовира към домовете на столичани, водата преминава през няколко етапа на допълнителна обработка, включващи обеззаразяване и механично пречистване. По-малко от 1% от водата за питейно-битови нужди на територията на Столична община е от локални водоизточници.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.