- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Даниел Петров от "Възраждане": Земеделските стопани, техните компенсации и средства за подпомагане са жертва на 3% дефицит
31 Юли 2024 | 16:08
/КРОСС/ От трибуната на Народното събрание, Даниел Петров от „Възраждане" прочете декларация в защита на интересите на българските земеделските стопани. В своите мотиви той посочи, че обещаните средства за подпомагане и компенсация на българското земеделие, въпреки че са налични, не са разпределени по предназначение и не са изплатени.
Той посочи, че средствата са необходими за компенсация на българските земеделски стопани, поради загубите от последствията от безмитния и безконтролен внос на стоки и суровини от Украйна.
Петров уточни, че обещаната сума е 317 млн. лева - предвидена за второто полугодие на годината, които са така необходими на българските земеделски стопани, за да компенсират загубите си. Посочи още, че средствата са налични, но не са изплатени, защото приоритет на управляващите е постигане на бюджетно салдо с дефицит 3% от брутния вътрешен продукт за да се покрие едно от условията за влизането на България в еврозоната, а изплащането на обещаната компенсация би предизвикало увеличение на разходите, а оттам и увеличение на бюджетния дефицит.
"Страната още не е влязла в еврозоната, но към момента става ясно, че вече търпи щети, като първи пострадали са българските земеделци.", каза още Петров.
Той допълни, че въпросът обещаните средства да бъдат включени в настоящата бюджетна процедура, за да отидат по предназначение е представен в Комисията по земеделие, но оттам са отказали да бъде разгледан. Даниел Петров заяви, че до края на настоящото Народно събрание тези средства, ако не бъдат изплатени на земеделските стопани, ще се свика извънредно събрание с проект на решение август-септември тези средства да отидат в подкрепа на българското земеделие, каквато е била и първоначалната цел на тази финансова компенсация.
Той допълни, че средствата трява да бъдат така разпределени, че да е възможна компенсацията и на малките земеделски стопани, освен към големите зърнопроизводители, защото в момента секторът изпитва големи затруднения с преодоляване последствията и загубите от безконтролния и безмитен внос на стоки от Украйна.
От „Възраждане" са категорични, че ако са имали възможност да вземат управленско решение, такъв безконтролен внос от страна на Украйна нямало да бъде осъществен, тъй като, за да бъде защитен интересът на българското производство и земеделие, е необходимо въвеждане на антидъмпингови такси, за да е възможно българските земеделци да работят на конкурентен пазар, какъвто не им е осигурен от държавата.