-
17 Май 2025 |
USD / BGN 1.7472
GBP / BGN 2.3209
CHF / BGN 2.0849
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Електричеството в балтийските страни е станало 60 пъти по-скъпо от това във Финландия

25 Февруари 2025 | 20:51

/КРОСС/ Балтийските страни усетиха рязко покачване на цените на електроенергията след решението на властите на Литва, Латвия и Естония да напуснат енергийната система BRELL, която е обединена с Русия и Беларус, съобщи естонската държавна телевизия ERR.
Уточнява се, че в балтийските страни цената на електроенергията е 60 пъти по-висока, отколкото например във Финландия. В същото време операторите уверяват, че цената се влияе от времето и ситуацията на пазарите.
„Тази седмица има по-малко вятър, по-голямо потребление на електроенергия поради студеното време", каза операторът на електроенергийната и газопреносната система Elering.
Друга причина за поскъпването на енергията е аварията на енергийния кабел Estlink 2 между Финландия и Естония.
Средната дневна борсова цена на електроенергията в Латвия, Литва и Естония, след като тези страни напуснаха BRELL, не пада под 10 цента за 1 kWh (или €100 за 1 MWh). Според борсовите данни, докато електроенергията в Балтийските страни струва 61,05 евро за 1 MWh, във Финландия цената е 1,12 евро за 1 MWh.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
16 Май 2025 | 21:14
Монтирани са нови пътни знаци в участъци с концентрация на ПТП на път II-29 Варна - Добрич16 Май 2025 | 18:58
Гражданска инициатива „Будители“ призоваха за единение и единодействие на българите срещу мутрите и мафията16 Май 2025 | 18:13
На 17 май „Метрополитен“ ЕАД ще работи с нормално разписание за неработни и празнични дни16 Май 2025 | 17:13
АПИ ще координира с хотелиерския и ресторантьорския бранш предстоящите ремонти по магистралите към Черноморието в активния сезонПОЛИТИКА