• 03 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8105
  •  GBP / BGN 2.3436
  •  CHF / BGN 2.0495
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Рискът от заболяването Алцхаймер се увеличава при ограничен дълбок сън

Рискът от заболяването Алцхаймер се увеличава при ограничен дълбок сън

/КРОСС/ Нуждаете се от още една причина да дадете приоритет на съня си? Ново проучване установи, че липсата на достатъчно време в двата дълбоки стадия на съня - бавно-вълнов и сън с бързо очно движение (REM) - може да ускори влошаването на частите на мозъка, свързани с болестта на Алцхаймер, предаде Си Ен Ен.

Дефицитите в бавно-вълновия и REM съня изглежда свиват части от мозъка, за които е известно, че са ранни индикатори за влошаване на когнитивните способности и болестта на Алцхаймер, казва водещият автор на изследването Гауон Чо, постдокторант по вътрешни болести в Йейлското училище по медицина в Ню Хейвън, Кънектикът.

„Установихме, че обемът на част от мозъка, наречена долна теменна област, се свива при хора с недостатъчен бавен и REM сън", казва Чо. „Тази част от мозъка синтезира сетивна информация, включително визуално-пространствена информация, така че е логично да се наблюдава невродегенерация в началото на заболяването."

Превантивният невролог д-р Ричард Исаксон, който е създал една от първите клиники за превенция на болестта на Алцхаймер в САЩ, заяви в имейл, че клиничният му опит при лечението на възрастни с риск от болестта на Алцхаймер подкрепя резултатите от проучването.

„Установихме също така, че показателите за съня при по-дълбок сън предсказват когнитивната функция, така че между това плюс обема на мозъка, това е реално", каза Исаксон, който е директор на изследванията в Института за невродегенеративни заболявания във Флорида. Той не е участвал в проучването.

Какво се случва в мозъка по време на дълбок сън

По време на дълбокия сън мозъкът изхвърля токсините и мъртвите клетки, като същевременно възстановява и подготвя тялото за следващия ден. Докато сънуваме по време на REM съня, мозъкът е зает с обработката на емоциите, консолидирането на спомените и усвояването на нова информация. Съвсем логично е, че качественият дълбок и REM сън е от ключово значение за нашата работоспособност.

Възрастните се нуждаят от около седем до осем часа сън, за да бъдат здрави, докато тийнейджърите и по-малките деца се нуждаят от много повече. Данните обаче показват, че повече от един на всеки трима възрастни американци не спи достатъчно, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

Експертите твърдят, че повечето възрастни трябва да прекарват между 20 и 25 % от нощта в дълбок сън, като същото се отнася и за REM съня. По-възрастните хора се нуждаят от по-малко, докато бебетата се нуждаят от много повече - в действителност бебетата могат да прекарат около 50% от съня си в REM.

За да се влоши положението, дълбоките етапи на съня намаляват с възрастта, казва Чо.

Можете ли да заспите по-дълбоко?

Дълбокият сън обикновено настъпва скоро след като заспим, докато REM сънят се появява по-късно през нощта, към сутринта. Следователно, ако си лягате късно и ставате рано, намалявате шансовете си да прекарате достатъчно време в единия или в двата етапа.

„Колкото повече време сте в леглото, толкова повече спи човек и най-общо казано, колкото по-дълго спи човек, толкова повече REM и дълбок сън ще получи", заяви Айзъксън.

Въпреки това, трябва да направите нещо повече от това да лежите в леглото по-дълго - трябва също така да имате непрекъснат, спокоен сън на регулярна основа, смятат експертите. Ако правите това, има допълнителна печалба - проучване от февруари 2023 г. установи, че добрите навици за сън добавят почти пет години към продължителността на живота на мъжете и почти 2,5 години към живота на жените.

За да постигнете това обаче, не можете да се събуждате през нощта или да имате проблеми със заспиването повече от два пъти седмично, установява проучването. Освен това трябва да се чувствате добре отпочинали поне пет дни в седмицата, когато се събудите. И накрая, не можете да използвате медикаменти за сън, за да постигнете добрия си сън.

Но не губете надежда. Добрата новина е, че можете лесно да обучите мозъка си на по-добър сън, като спазвате така наречената "хигиена на съня". Важно е да си лягате по едно и също време през повечето нощи и да ставате по едно и също време през повечето сутрини - дори през уикендите и празниците.

Уверете се, че средата ви за сън е оптимална - по-хладна и тъмна е по-добре - и блокирайте шума или опитайте с машина за звук. Избягвайте алкохола преди лягане - може да ви се струва, че заспивате по-лесно, но когато черният ви дроб завърши метаболизирането на алкохола в 3 часа сутринта, тялото ви ще се събуди, казват експертите.

Създайте си режим за сън, без сини светлини и разсейващи фактори поне един час преди лягане. Опитайте с медитация, йога, тай чи, топли вани - всичко, което ви отпуска, е чудесно.

„Как да направите съня си по-добър? Мисля, че хората наистина трябва да дадат своя принос за подобряване на собствения си сън", казва Чо. „Няма едно-единствено лекарство, което да подобрява цялостния сън."

 

Източник: БГНЕС

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.