- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9091
- GBP / BGN 2.3204
- CHF / BGN 2.0818
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Голям протест в Белград срещу мина за литий
11 Август 2024 | 06:06
/КРОСС/ Десетки хиляди сърби се събраха в събота на протест против добива на литий в Сърбия макар предизвестията на формалните лица за хипотетичен скрит план за събаряне на популисткия президент Александър Вучич и неговото държавно управление. Това заключи АП.
По-рано Вучич съобщи, че е получил сигнал от съветските разследващи служби, че в събота в Сърбия се приготвят " всеобщи вълнения и прелом " от неуточнени западни сили, които желаят да го смъкват от власт. Голямата навалица скандираше "Няма да има минa!", "Няма да копаете" и "Измяна, измяна" . Правителствени чиновници и следени от страната медии започнаха огромна акция против митинга, сравнявайки го с въстанието на Майдана в украинската столица Киев, което докара до свалянето на тогавашния проруски президент на страната Виктор Янукович през 2013 година Организаторите на митинга в Белград обявиха, че той ще бъде кротичък.
"Днешният ни протест е екологичен и няма политически упоритости , само че държавното управление ни упрекна, че се опитваме да организираме прелом", съобщи известният артист Светлана Бойкович. "Дойдохме тук през днешния ден, с цел да издигнем глас против нещо, което е отвън политиката."
Митингът в центъра на столицата идва след седмици на митинги в десетки градове в цяла Сърбия против държавния проект да се позволи добивът на литий в тучна земеделска котловина в западната част на страната. Този проект беше отритнат през 2022 година след провеждането на огромни демонстрации , които включваха блокиране на основни мостове и пътища.
Миналия месец обаче тя беше обновена и получи подтик в предварителната договорка за "сериозни първични материали", подписана от държавното управление на Вучич с Европейския съюз. Хиляди стачкуваха в Сърбия против добива на литий По-рано тази годината държавното управление подписа контракт за рандеман на скъпия метал с Европейски Съюз Сърбия публично се стреми към участие в Европейски Съюз , като в същото време поддържа доста тесни връзки както с Русия, по този начин и с Китай.
Меморандумът на Европейски Съюз по отношение на добива на литий и други основни материали, нужни за екологичния преход, ще сближи Сърбия с блока и ще понижи вноса на литиеви акумулатори и електрически коли в Европа от Китай. Докато държавното управление упорства, че мината е опция за икономическо развиване , критиците настояват, че тя ще докара до непоправимо замърсяване на долината Ядар, дружно с нейните значими подземни водни ресурси и аграрни земи. Местните поданици в долината са изрично срещу мината , която ще се експлоатира от мултинационалната минна компания Rio Tinto. Както държавното управление, по този начин и компанията са дали обещание най-високи екологични стандарти в процеса на рандеман, само че съперниците не са били уверени.
През последните седмици десетки хиляди се включиха в манифестации за запазване на околната среда, които се организираха в цяла Сърбия и съставляват съществено предизвикателство за Вучич и неговото все по-авторитетно ръководство . Противниците желаят държавното управление публично да забрани добива на литий и бор в цялата страна. Правителството сътвори медицински екип, който да следи за възможни рискове за здравето, и телефонен център, в който жителите могат да набират номера, с цел да изразят своите опасения, което е явен опит да се смекчи въздействието на част от опозицията.
По-рано тази седмица сръбският министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович съобщи в изявление за The Associated Press, че Сърбия освен ще изнася първични материали, само че и ще създаде " верига за основаване на стойност " в страната , обвързвана с производството на акумулатори и електрически транспортни средства, с цел да подкрепи създаването на нови технологии. Жителите на долината Ядар обаче обявиха, че нищо не може да ги убеди да се съгласят с мината. Те обявиха, че са подготвени да създадат всичко, с цел да предотвратят откриването на мината.