• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Проф. Милена Станева: В последната вълна има ръст и на инфарктите и инсултите

Проф. Милена Станева: В последната вълна има ръст и на инфарктите и инсултите

/КРОСС/ Проф. Милена Станева, д.м., главен координатор на Експертния съвет по ангиология, препоръчва на пациентите със сърдечно-съдови заболявания, които са високорискова група, да се ваксинират приоритетно срещу COVID-19. Това съобщават от Министерството на здравеопазването на страницата си във Facebook. От министерството обобщават най-важните неща, които трябва да знаят хората със сърдечно-съдови заболявания във връзка срещу ваксините срещу COVID-19 и коронавирусната инфекция.

- Проф. Станева, какви са рисковете от преболедуването на SARS-CoV-2 за хората със сърдечно-съдови проблеми и как те да се предпазят от негативните последици на заболяването?

- При пациентите със сърдечно-съдови заболявания COVID-19 протича по-тежко и с повече усложнения, включително и с по-висока вероятност от летален изход. Освен това и възстановяването е по-бавно. Пост-COVID синдромът е по-продължителен. По време на боледуването се засяга директно сърцето, като се наблюдават: перикарден излив и/или ритъмни нарушения при около 20% от болните; при 1/3 - засягане на миокарда и други, които влошават прогнозата при пациентите със сърдечно-съдови заболявания. В последната вълна има ръст и на инфарктите и инсултите, както и на белодробен тромбемболизъм. Много често първата изява на коронавируса е инсулт. Най-добрият начин пациентите със сърдечно-съдови заболявания да се предпазят от негативните последици на COVID-19 е профилактиката - чрез ваксиниране и спазване на противоепидемичните мерки.

- Как ще ги предпази имунизирането срещу SARS-CoV-2 и има ли препоръчителна ваксина Факт е, че ваксинираните хора, които са заразени, го прекарват леко?

Пациентите със сърдечно-съдови заболявания са високорискова група, поради което препоръчвам да бъдат ваксинирани приоритетно. Всички ваксини срещу COVID-19, които са одобрени за приложение в ЕС, са показани за имунизиране на тази група пациенти. За всички сърдечно-съдови заболявания ли са подходящи ваксините или има такива, при които са противопоказани Експертният съвет по ангиология смята, че няма абсолютни противопоказания за прилагане на ваксина срещу COVID-19 при пациенти със сърдечно-съдови заболявания. При някои групи пациенти, които са с преживени венозни тромбози, както и с тромбофилия (състояние, свързано с повишен риск от тромбози), се препоръчва да бъдат ваксинирани с иРНК ваксини - Comirnaty (BioNTech/Pfizer) или Spikevax (Moderna) - поради по-ниския тромбогенен риск.

- Подходящо ли е пациентите със сърдечно-съдови заболявания, които са преболедували COVID-19, да си поставят бустерна доза?

- Да, те трябва да си поставят бустерна доза няколко месеца след преболедуването, за да се предпазят от повторно заразяване. Така, както всяка година се ваксинираме срещу грипния вирус, възможно е нещо подобно да се получи и с COVID-19. Ние трябва да се научим да живеем с вируса. А необходима ли е бустерната доза при пациентите, които имат завършен имунизационен цикъл с еднодозова или двудозова ваксина Трета доза би могла да ни предпази от нови варианти на коронавируса. При новите варианти ваксините няма да спрат да действат, но просто ще са с по-ниско ниво на защита. Затова е важен бустерът.

- Има ли препоръки за приемане на лекарства за сърдечно-съдови заболявания преди и след ваксинация? 

- Пациентите със сърдечно-съдови заболявания трябва да продължат да приемат своята терапия. Няма общоприети препоръки за профилактика преди и след ваксинацията. Желателно е преди ваксинация да консултират със своя лекар провежданата терапия, особено ако приемат антикоагуланти (лекарства за разреждане на кръвта).

- Какво бихте казали на всички които не вярват в ползите от ваксинацията за хората със сърдечно-съдови заболявания?

- Всеки човек вече познава хора, които са боледували от COVID-19 и знае, че е сериозно заболяване, което протича тежко, особено при рисковите групи. Прилагането на ваксината предпазва от разболяване и от тежко или фатално протичане на болестта. Нека се ваксинират, за да са по-дълго със своето семейство и приятели.

- Вие ваксинирахте ли се и защо?

- Въпреки че преболедувах COVID-19 във втората вълна и имах продължителен пост- COVID-19 синдром, се ваксинирах през август, за да се предпазя от следващо боледуване и да пазя своите близки и приятели.

* * *

Проф. Милена Станева, д. м. е завършила медицина в Медицински университет-София.

Има три специалности - Вътрешни болести, Кардиология и Ангиология и признати квалификации за високоспециализирана дейност: „Правоспособност по ултразвукова съдова диагностика", „Ехокардиография - базисно ниво" и „Ехокардиография - експертно ниво".

Член е на Управителните съвети на СЛК и на БЛС.

Има над 120 публикации в националния и световния научен печат и над 150 участия в национални и международни медицински форуми.

Съавтор е в 3 учебника и 10 научни ръководства. Научен ръководител е на 6 докторанта, от които 2 успешно защитили.

Основните й интереси са в областта на тромбофилията, профилактиката и лечението на тромбози, профилактиката на атеросклероза, профилактиката и лечението на лимфедем.

Към момента е началник на Клиниката по ангиология в „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

д-р Тотефф

Тоя, именувал се сталин, голям разбирач на медицината бе! Вместо да научи жена си по-често да си я мие, тръгнал на доктор да се прави...

02.12.2022 06:57:14

Сталин Й. В.

РНК ваксините обикновено като странични ефекти показват миокардити, перикардити и кръвни смущения (съсиреци). От там до инфаркта и инсулта е една крачка. Ама случаите са от ковид-а, не от ваксините. Вервайте.

11.12.2021 18:44:03

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.