- 16 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8481
- GBP / BGN 2.3436
- CHF / BGN 2.0831
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Французи заведоха дела заради опасно съдържание в TikTok
16 Ноември 2024 | 15:20
/КРОСС/ За първи път в Европа седем френски семейства съдят TikTok, обвинявайки социалната мрежа, чe e излoжилa дeцaтa им на вpeднo cъдъpжaниe. То е дoвeлo дo тoвa две от момичетата дa сложат край нa живoтa cи, само нa 15 гoдини. Може ли да бъде доказана подобна вина и има ли реакция от страна на китайската платформа?
Често говорим за негативното влияние на социалните мрежи върху подрастващите, но не си даваме реална сметка за възможните вреди и не вярваме, че най-лошото може да се случи на нашето дете. Това споделя адвокатка, завела дело срещу TikTok от името на седемте френски семейства.
Потърпевшите твърдят, чe aлгopитъмът нa социалната мрежа e показвал видeoĸлипoвe нa ceдeм тийнeйджъpи, ĸoитo пpизoвaвaт ĸъм caмoyбийcтвo, caмoнapaнявaнe и xpaнитeлни paзcтpoйcтвa.
Първи с адвокатката се свързват родителите на Мари, която слага край на живота си преди 3 години, а днес правозащитничката твърди, че вече получава обаждания от засегнати семейства ежедневно.
"Преди да поема случая на седемте френски семейства, в продължение на 10 години работя и наблюдавам негативното влияние на социалните мрежи върху нашите деца. Това ми позволи да констатирам нещо неoспоримо - поведението на подрастващите е все по-силно повлияно от това, което се случва във виртуалното пространство. Преди 3 години с мен се свърза семейството на Мари, жертва на училищен тормоз, която се самоубива вкъщи... Когато започнах да работя по случая, си дадох сметка, че освен в училище, Мари е имала и проблематично използване на ТikTok. Момичето е публикувало видеа, в които споделя своето нещастие, както и че иска да сложи край на живота си. Тези видеа не са били цензурирани по никакъв начин от платформата! Нещо повече, персонализираният алгоритъм започва да й предлага съдържание, в което се говори за самоубийство. Дават се съвети как да го направим безболезнено, дори за това, че краят на живота може да бъде нещо красиво", разказва адвокат Лор Бутрон.
Тя с ужас констатира, че TikTok носи отговорност за това, че Мари е посегнала на живота си. "Социалната мрежа буквално е хванала в капана си едно младо момиче, което не е могло да носи повече товара на този тормоз, показвайки, че единственият изход е край на живота", допълва юристът.
Преди година завежда дело срещу TikTok в Тулон. "Случаят беше разгласен от медиите и с мен започнаха да се свързват и други семейства, които споделяха, че преживяват същото и се намират в безизходица от тоталната зависимостта на децата си от TikTok. Така се роди идеята за създаване колектива "Алгос Виктима". Преди дни, в Кретей, заведохме първото общо дело срещу социалната мрежа", споделя Бутрон.
Все още няма конкретен отговор от TikTok, но тя намира това за нормално. "В хода на френската процедура първият етап е депозиране на жалбата пред местните власти, следва дата за изслушване и чак след това френските следователи се свързват със своите колеги в чужбина за да стигне жалбата до TikTok, а това отнема време. Сезирайки френското правосъдие, моите семейства очакват конкретни действия - да бъдат изслушани, случаите им да бъдат анализирани и TikTok да поеме отговорност. След това да бъде съден за причиненото страдание на тези хора", посочва адвокатът.
Споделя, че клиентите ѝ желаят и техните истории да докоснат повече родители, които често не осъзнават реалните опасности, които социалните мрежи крият за децата им.
"Трябва да спрем с родителските нагласи, че ако не дадем телефон на детето си и достъп до социалните мрежи, то няма да има приятели и ще бъде отхвърлено от социалната среда. Не забравяйте, че децата са много адаптативни. Ако обществото промени това мислене и види реалните заплахи, ще бъде по-свободно в решението си дали да даде телефон на детето преди определена възраст или не. Фундаментално е да се разбере, че социалните мрежи могат да имат и много позитиви, дори за подрастващите", уточнява Бутрон.
Но предупреждава: "Едно дете не може да направи разлика между реалните приятелите и виртуалните. Тийнейджър на 13 години не може да подбира правилно съдържанието и приема за чиста монета всичко, което вижда. Мисля, че въпросът за въвеждането на минимална възраст е част от отговора, но не целият отговор. Всички социални мрежи трябва да поемат отговорност и веднъж завинаги да модерират и цензурират опасното съдържание, което предлагат", категорична е адвокатката.
Нова телевизия, „Събуди се"