• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Цените на жилищата в София, Пловдив и Бургас продължават да растат в началото на 2025 г.

Цените на жилищата в София, Пловдив и Бургас продължават да растат в началото на 2025 г.

/КРОСС/  Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат от платформата Zimoti.com. През януари и февруари се отчита ръст в цените на жилищата в големите градове, като София, Пловдив и Бургас, вследствие на засиленото търсене, ограниченото предлагане и благоприятните условия за ипотечно финансиране.Ръст на цените в големите градовеДанните на портала за имоти показват, че в началото на 2025 г. цените на жилищата в София, Пловдив и Бургас са се увеличили с между 8% и 15% на годишна база. Основните фактори за поскъпването включват:

  • Ограничено предлагане на нови жилища
  • Повишено търсене, особено от млади семейства и инвеститори
  • Ниски лихвени проценти по ипотечните кредити
  • Продължаваща миграция към големите градове

Средните цени на жилищата по градове:

  • София - 1980  евро/кв.м.
  • Пловдив - 1150 евро/кв.м.
  • Варна - 1550 евро/кв.м.
  • Бургас - 1200 евро/кв.м.

Пазарът на наемиПаралелно с растежа на цените за  покупка, се наблюдава и увеличение на наемите, което изпреварва ръста на заплатите за много хора. Средните месечни наемни цени за двустайни апартаменти са:

  • София - 680 евро
  • Пловдив - 450 евро
  • Варна -  520 евро
  • Бургас - 450 евро

Фактори, водещи до поскъпванетоОсновните причини за продължаващия ръст в цените на жилищата и наемите са:

Инфлация и растящи строителни разходи - Увеличените цени на строителните материали и труда оказват натиск върху крайните цени на имотите.Благоприятно кредитиране - Лихвените проценти остават сравнително ниски, което насърчава покупките с ипотечни заеми.

Ограничено ново строителство и ограничено предлагане на вторичен пазар - Недостатъчното предлагане на нови жилища и на жилища след ремонт на вторичен пазар в желаните квартали на големите градове също допринасят за увеличението на цените.

Инвестиционен интерес - Много купувачи гледат на имотите като на сигурна инвестиция, която ще спаси спестяванията им от инфлацията, което допълнително повишава цените.Жилищният пазар в София, Пловдив и Бургас продължава да се развива с високи темпове през 2025 г., като ръстът на цените е обусловен от изброените икономически и демографски фактори. Ако тенденциите се запазят, купувачите и наемателите ще се сблъскат с още по-високи разходи през следващите месеци. 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.