• 26 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8636
  •  GBP / BGN 2.3433
  •  CHF / BGN 2.0976
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Защо заплата у нас стига за четири пъти по-малко основни стоки спрямо Германия

Защо заплата у нас стига за четири пъти по-малко основни стоки спрямо Германия

/КРОСС/ Средният нетен доход на европееца - това, което чисто взима той, е 28 хиляди евро годишно. У нас обаче е 9 325 евро - това е 3 пъти по-малко. Не говорим за Люксембург или за Швейцария - там цифрите са много големи, но най-страшното е, че тази разлика се увеличава. Ние вървим надолу, а не нагоре, каза икономистът Мика Зайкова в BTV „Тази сутрин".

Така цените на основни стоки и продукти у нас се приближават до цените на същите стоки в държавите от ЕС, само че заплатите ни остават все така различни.

Това е така, защото цените не се образуват на база „търсене - предлагане", а се образуват на базата картелни споразумения - не сивата икономика, а криминалната играе голяма роля. Земеделието ни непрекъснато запада, но ние и не го поддържаме - затова 80 % от това, което ядем е внос, обясни още тя.

Големите разлики между цените у нас и в останалите страни от Европа излизат когато видим другите стоки. Цените на услугите в България са 45% от средноевропейските - тоест те са доста по-евтини, отколкото храните, защото тях не можеш да ги търгуваш, обясни икономистът Стоян Панчев.

По думите му повишаването на минималната работна заплата у нас може да стане с решение в Народното събрание, но за увеличаване на реалните доходи - тези, които се случват чрез икономиката, той посочи 2 основни фактора.

Първо ние колко ще растем - дали имаме инвестиции, производство, а на второ място вече е колко бързо или бавно се движат останалите страни в ЕС. За да стигнем средноевропейското ниво ще ни трябва време до около средата на 2040 година, обясни Стоян Панчев.

Има сезонна дефлация - няма намаляване на цените, миналата година го водихме този разговор. Продължава да имаме инфлация, която между другото е над зададения в икономиката темп. Смята се, че тя трябва да бъде под 2 %, а ой сега е 2,5 % - много паднал е спрямо 2022 година. Тоест тя намалява, но цените продължават да растат - просто по-бавно от преди, коментира още той.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Мика отговора е развити производителни сили За кратко време произвежда стока с принадена стойност тоест с печалба У нас не може да се получи с ниска производителност и технологично сме изостанали Но това се учи от Капитала на Маркс и политикономия Оплюха го но той е открил законите на обществото преди 160 години Чети бе Зайкова не дрънкай глупости

22.07.2024 10:47:00

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.