-
18 Апр 2025 |
USD / BGN 1.7217
GBP / BGN 2.2776
CHF / BGN 2.1051
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Вредите от вейповете върху здравето и борбата на света срещу тях

10 Април 2025 | 21:32

/КРОСС/ Председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриват днес заседание на Съвета на децата към ДАЗД. То е част от кампанията на Агенцията за превенция на употребата на вейп, райски газ и „дизайнерски дроги". По време на срещата децата ще обсъдят с лекари от ВМА и експерти от Агенция „Митници" вредите от опасните вещества и ще предложат свои идеи за достигане до повече млади хора.
Съветът на децата към председателя на ДАЗД е единственият национален детски консултативен орган и вече повече от 20 години представлява гласа на децата в България. Съветът дава становища и изразява позиции по въпроси, които засягат правото на защита, развитието и участието на децата в обществено-политическия живот. В него влизат представители на децата от 28-те области в страната и представители на уязвими групи.
Припомняме, че през февруари депутатите одобриха на първо четене забрана на вейповете. Единодушно, със 197 гласа „за", парламентът гласува пълна забрана за предлагане, продажба, разпространение и реклама на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин - т. нар. вейпове и наподобяващи на тях устройства.
Какво провокира забраната
Забраната за употреба на вейпове в България беше провокирана от серия инциденти с деца. Един от случите, който разтресе страната, беше с 14-годишно момче, което загина след падане от седмия етаж на блок в Плевен след пушене на вейп със свои приятели в началото на година. Резултатите от химическата експертиза показаха, че във вейпа на детето е имало съдържание на хексахидроканабинол - канабиноид, който се съдържа и в марихуаната.
Хексахидроканабинол (HHC) е включен в Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина". Той е аналог по химическа структура на THC - тетрахидроканабинола. Веществото е под интензивен мониторинг от Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании. Употребата на HHC има психоактивен ефект.
По-късно, през февруари, трима непълнолетни бяха задържани в Шумен за употреба и разпространение на забранени вейпове с кабиноиди.
През март пет деца на възраст от 14 до 17 години бяха приети в Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик след употреба на различни вредни вещества.
Органите на реда срещу сайтове за вейпове
След като случаите на употреба на вейпове от деца зачестиха, достъпът до седем интернет страници, рекламиращи и разпространяващи на територията на страната райски газ и вейп устройства със съдържание на наркотични вещества и техни аналози, беше преустановен по разпореждане на ГДБОП. Киберполицаите осъществяват и 24-часов мониторинг за проследяване на рекламата, предлагането и продажбата на тези продукти. Също и на всички видове електронни цигари, дъвки, бонбони, шоколади и други, съдържащи наркотични вещества.
Задържаните вейп устройства, съдържащи наркотични вещества, през януари 2025 г. са над 130% повече (1914 бр. за януари 2025 г.) спрямо декември 2024 г. (808 бр.).
Вредите за здравето от вейповете: Какво трябва да знаем?
Вейпингът или използването на електронни цигари се рекламира като по-безопасна алтернатива на традиционното пушене, но въпреки това носи рискове за здравето.
→ Никотинова зависимост
Основният фактор за рисковете от вейпинг е никотинът, който присъства в повечето течности за електронни цигари. Никотинът е силно пристрастяващ, което може да доведе до зависимост, особено при младите хора. Това е свързано с повишен риск от последващо използване на традиционни цигари и други форми на тютюнопушене.
→ Увреждания на белите дробове
Изследвания показват, че използването на вейп може да доведе до увреждания на белите дробове. Вейпингът води до възпаление на дихателните пътища и увеличава риска от развитие на респираторни заболявания като бронхит и астма. Продължителната употреба може да доведе до намалена белодробна функция и затруднено дишане.
→ Повишен риск от рак
Въпреки че вейпингът се смята за по-безопасен от традиционните цигари, някои изследвания показват, че химикалите в течностите за вейп могат да съдържат канцерогенни вещества. Например, формалдехид и ацеталдехид - химикали, които се освобождават при нагряване на течността. Те са свързани с повишен риск от рак на дихателните пътища.
→ Сърдечни заболявания
Никотинът, който се съдържа в електронните цигари, може да повиши кръвното налягане и да увреди сърдечносъдовата система. Това увеличава риска от сърдечни заболявания, включително инфаркти и инсулти. Вейпингът може също да има дългосрочни ефекти върху сърцето и кръвоносните съдове.
→ Влияние върху мозъка
Особено при младите хора, никотинът може да има сериозно влияние върху развитието на мозъка. Употребата му в тийнейджърска възраст може да доведе до проблеми с вниманието, паметта и обучението. Това е особено притеснително, тъй като мозъкът на младите хора все още се развива и може да бъде по-податлив на вредите от никотина.
→ Излагане на токсини
Течностите за вейп съдържат различни химикали като пропиленгликол и глицерин, които при нагряване могат да се разграждат и да се превръщат в токсични съединения. Това може да доведе до дразнене на дихателните пътища, кашлица и затруднено дишане. Дългосрочното излагане на тези химикали може да има сериозни здравословни последици.
→ Нервна система
Ефектите, които предизвиква върху нервната система подобно вещество, са много. На първо място е загубата на координация и реална представа за света около себе си. Загуба на координация, на фини моторни движения, на това да усетиш какво е разстоянието. Появяват се халюцинации и илюзии. Може да започнат да се чуват гласове.
Въпреки че вейпингът може да изглежда като по-малко вреден вариант в сравнение с традиционното пушене, той все пак носи сериозни рискове за здравето. Никотинова зависимост, увреждане на белите дробове, сърдечносъдови заболявания и други здравословни проблеми са само част от последиците от употребата на електронни цигари.
Колко от българските ученици пушат
Общо 26,6% от учениците употребяват някакви тютюневи изделия, включително нагреваеми, показват данните от проучване, проведено от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) през 2023 година. Изследването е направено сред 4074 ученици от 7, 8 и 9 клас, които са попълнили въпросник. 3378 от тях са на възраст между 13-15 години.
Общо 23,6% от учениците пушат тютюн под някаква форма, а 19,8% употребяват конвенционални цигари. Данните показват също, че 20,5% от учениците използват нагреваеми тютюневи изделия, а 2,9% - бездимен тютюн.
23,3% от учениците използват електронни цигари; 10,7% използват никотинови пакетчета; 54,7% са били изложени на тютюнев дим у дома; 62,7% са били изложени на тютюнев дим на обществени места.
Според резултатите от проучването 46,2% от учениците, които в момента пушат цигари, са ги закупили от магазин, супермаркет, павилион или будка. От пушещите ученици общо 63,7% не са били възпрепятствани да ги закупят поради възрастта си.
Какви мерки предприемат страните по света срещу вейповете
Хонконг ще забрани притежаването и използването на патрони за електронни цигари на обществени места до средата на 2026 година. Употребата на електронни цигари продължава да е широко разпространена в Хонконг, въпреки че през април 2022 г. китайският финансов център забрани вноса, производството и продажбата на вейпове и нагреваеми тютюневи изделия. Забраната ще започне с обществените места, тъй като в закритите помещения ще има много проблеми с прилагането.
Миналата година Световната здравна организация заяви, че около 35 държави са забранили продажбата на вейпове. Съгласно закона от 2022 г. всеки в Хонконг, който внася електронни цигари, може да бъде наказан с до 7 години затвор и глоба от 257 000 щатски долара, а продавачите и производителите могат да бъдат лишени от свобода за срок до 6 месеца.
Белгия стана първата европейска страна, която забрани продажбата на вейпове за еднократна употреба. Мярката цели да защити здравето на младите хора и да ограничи възможните вреди за околната среда. Германия и Франция също работят върху закони за тоталната им забрана, а Великобритания ще спре продажбата на вейпове през юни. Белгийският ход е част от кампания срещу тютюнопушенето в страната. Правителствени данни показват, че повечето млади пушачи започват навика си точно с вейп устройства, а не с обикновени цигари.
Във Франция употребата им все още не е забранена, но е строго регулирана. Вейпове не се продават на лица под 18 години, рекламата им е ограничена, а пушенето им е забранено на много обществени места.
Европа работи върху проект, който да разшири съществуващите забрани за пушене на открито, като в това число влизат не само обикновените, но и електронните цигари, дори тези без никотин. Франция обяви амбициозна програма, с цел да изгради първото поколение без тютюнев дим до 2032 г.
Милано също направи сериозна крачка напред, след като забрани пушенето на тютюневи изделия на открити обществени места.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
17 Април 2025 | 21:49
Приключи поредното издание на благотворителната великденска кампания на район „Слатина“17 Април 2025 | 20:48
Институцията на омбудсмана пита КЗК има ли търговска тайна в заявленията за цените на енергиятаПОЛИТИКА