• 08 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7217
  •  GBP / BGN 2.2980
  •  CHF / BGN 2.0898
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ЕСПЧ отхвърли като явно необоснована жалба на Православна християнска църква срещу България

ЕСПЧ отхвърли като явно необоснована жалба на Православна християнска  църква срещу България

/КРОСС/ Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви за недопустима жалбата на „Православна християнска църква и други срещу България". Решението е взето единодушно на 6 март от комитет от трима съдии, сред които и българският съдия Диана Ковачева, и е окончателно. Основният мотив е, че жалбата е явно необоснована. 

Поводът за завеждането на делото пред ЕСПЧ е отказът на българските съдилища на две инстанции  - Софийски градски съд и Софийски апелативен съд, да регистрират църквата, създадена по инициатива на Христо Петров Събев. Твърденията са за нарушение на чл. 9 (свобода на мисълта, съвестта и религията) и на чл. 11 (свобода на събранията и сдружаването) от Конвенцията за защита на основните права и свободи.

В мотивите си за отказите българските съдилища посочват, че наименованието Православна християнска църква е толкова сходно с това на Българска Православна Църква (БПЦ), че може да заблуди и да създаде объркване сред вярващите. В допълнение, учредителите споделят същите верски убеждения и практики като БПЦ.

ЕСПЧ разграничава настоящия случай от предходните дела „Независима православна църква и Захариев срещу България" и „Българска православна старостилна църква и други срещу България", в които е преценил, че макар разликата в наименованията да е в една дума, тя е много специфична и това в достатъчна степен ги  разграничава от БПЦ и не създава опасност от объркване сред вярващите.  

По делото на Православна християнска църква сега ЕСПЧ приема аргументите на българската страна и посочва, че националните съдилища са дали уместни и достатъчни причини да откажат регистрацията, основно заради твърде голямото  сходство между наименованията на църквата жалбоподател и на БПЦ и произтичащата от това възможност за объркване. Според ЕСПЧ мотивите на националните съдилища не са произволни, объркващото сходство е налице, между наименованията няма смислово различие, като единствената разлика е добавянето на думата „християнска" в името на църквата жалбоподател. За това ЕСПЧ обявява жалбата за явно необоснована и я отхвърля на основание член 35 §§ 3 a) и 4 от Конвенцията. 

С решението можете да се запознаете тук - https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-242416%22]}

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.