• 19 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8992
  •  GBP / BGN 2.3159
  •  CHF / BGN 2.0820
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Учени получиха нови вещества за лечение на стомашни киселини с помощта на изкуствен интелект

Учени получиха нови вещества за лечение на стомашни киселини с помощта на изкуствен интелект

/КРОСС/ Учени от университета на Нагоя, Япония, са получили с помощта на изкуствен интелект нови вещества за лечение на стомашни киселини, които са 10 пъти по-ефективни от съществуващите, пише сп. "Къмюникейшънс байолъджи". 

Едно от веществата може да се окаже най-доброто средство за потискане на производството на киселини. 
Въпреки че е от съществено значение за храносмилането, стомашната киселина в някои случаи може да увреди лигавицата на хранопровода и стомаха и да доведе до киселини или язви. С този проблем могат да се справят лекарства, които потискат производството й - т.нар. инхибитори на протонната помпа. 

Авторите на настоящото изследване са се фокусирали върху пространствената структура на протеин - стомашна протонна помпа, който транспортира протони за производството на солна киселина в стомаха. Структурата му е анализирана с помощта на Дийп Куортет (Deep Quartet) - платформа за откриване на лекарства, базирана на изкуствен интелект.

Изкуственият интелект е помогнал за разработването на нови съединения с уникални химични структури. Учените са синтезирали веществата и са визуализирали взаимодействието им с протонната помпа с помощта на криоелектронна микроскопия. Новите вещества са се свързали по-добре със стомашния протеин, т.е. блокирали са работата му по-ефективно.

Съединението DQ-06 е показало най-голям потенциал. Използвайки данни от криоелектронната микроскопия, учените са установили, че модифицирането на въпросното  съединение с допълнителен хлорен атом може да направи подсили още връзката с протонната помпа. Специалистите са получили в лаборатория производно, наречено DQ-18, и са потвърдили, че то се свързва 10 пъти по-силно с протеина в сравнение със съществуващите референтни вещества. 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.