• 15 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8989
  •  GBP / BGN 2.3197
  •  CHF / BGN 2.0820
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Архитект Петър Диков: Крайно време е да започне да се работи така, че Витоша да се върне на всички, които искат да ползват красотите на парка

Архитект Петър Диков: Крайно време е да започне да се работи така, че Витоша да се върне на всички, които искат да ползват красотите на парка

/КРОСС/ Конференцията, която направихме в Съюза на архитектите, имаше за цел да покаже, че проблемите на Витоша са много комплексни, че от много години не се прави нищо и е крайно време да започне да се работи така, че Витоша да се върне на софиянци и всички, които искат да ползват красотите на парка. Това каза председателят на Съюза на архитектите Петър Диков в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

На 27 октомври тази година се навършиха 90 години от обявяването на Витоша за природен парк. Витоша е първият природен парк в Югоизточна Европа, само 3 години след създаването на тази практика в Европа.

Витоша се намира на територията на четири общини - Столична, Перник, Радомир и Самоков, и три области - София, Софийска и Пернишка област. Към нея имат отношение четири министерства и 12 други структури. „Формално институцията, която би трябвало да управлява Природен парк „Витоша", е Дирекция „Природен парк „Витоша". Тази дирекция е към Агенция по горите, която пък е поделение на Министерство на земеделието и храните. От целия този комплект реално никой не може да свърши нищо полезно. Столична община обикновено обира негативите, а вината е в целия хаос, в който се намира управлението на парка", обясни архитект Диков.

Бюджетът на Агенцията е 650 000 лева, от които повече от 470 000 отиват за заплати. „Всеки може да си даде сметка с тези 170 000, които остават, как може да управлява Природен парк „Витоша", посочи Петър Диков.

На организираната по темата конференция архитектите дискутират основните проблеми и решения, свързани с опазването и защитата на околната среда, нормативната уредба. „И в нормативната уредба, която се отнася за Витоша, има сериозен хаос. Има нормативни документи, които си противоречат един на друг. Планът за управление е приет 2005 г. Той имаше срок на давност 10 години, т.е. 2014 г. срокът е изтекъл. От тогава актуализиран план за управление няма", посочи той.

БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Вили

Крайно време е да има модерен лифт, ама е...българска работа.

23.12.2024 10:00:33

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.